Nowe dane z polskiego przemysłu. Jest spore rozczarowanie

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dane dotyczące produkcji przemysłowej w czerwcu. W szóstym miesiącu 2025 r. była ona o 0,1 proc. niższa niż przed rokiem. Tymczasem ekonomiści spodziewali się wzrostu produkcji przemysłowej o 1,4 proc. rdr, odczyt jest więc sporym negatywnym zaskoczeniem. Lepsze dane zauważymy natomiast, jeżeli spojrzymy na pierwsze półrocze.

W czerwcu produkcja sprzedana przemysłu w Polsce była o 0,1 proc. niższa niż przed rokiem, a w porównaniu z majem br. spadła o 1,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Z kolei w okresie styczeń-czerwiec produkcja przemysłowa była o 1,4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2024 r. (wówczas notowano wzrost o 0,1 proc.).

GUS podał także odczyt po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym. "W czerwcu produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 0,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5 proc. niższym niż w maju br." - poinformowano w opublikowanym komunikacie.

Reklama

GUS: Produkcja przemysłowa w czerwcu delikatnie w dół. Ekonomiści spodziewali się wzrostu

Odczyt GUS jest sporym negatywnym zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się bowiem wzrostu produkcji przemysłowej o 1,4 proc. rdr (według konsensusu PAP). "Czerwiec przyniósł niespodziankę - produkcja przemysłowa spadła o 0,1 proc. r/r (...) rozczarowując po mocnym maju" - skomentowali odczyt ekonomiści PKO Banku Polskiego.

W podobnych słowach wypowiadają się ekonomiści mBanku. "W przemyśle wyraźnie rozczarowanie" - napisali na platformie X. Nie wykluczają, że oczekiwania były nadmierne, ponieważ "na trendzie od dłuższego czasu nic się nie dzieje".

"Koniunktura jest stosunkowo słaba, a odczyty miesięczne wynikają z efektów statystycznych. Światełkiem w tunelu jest silny wzrost w produkcji dóbr inwestycyjnych" - stwierdzili z kolei analitycy ING Banku Śląskiego.

W ocenie ekspertów Pekao czerwiec dla przemysłu był słaby, ale nie widzą oni powodów do paniki. "Produkcja w przetwórstwie uplasowała się nieco poniżej oczekiwań (+0,4 proc. r/r), a dodatkowo wskaźnik pociągnęły mocno w dół kategorie wytwarzanie energii oraz górnictwo" - skomentowali.

Spośród głównych grupowań przemysłowych, w czerwcu 2025 r. odnotowano spadek w skali roku w produkcji dóbr związanych z energią - o 7,7 proc., dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 2,4 proc. oraz dóbr zaopatrzeniowych - o 1,8 proc. Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr inwestycyjnych - o 5,0 proc. oraz nieznacznie dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 0,1 proc.

W porównaniu do czerwca 2024 r., spadek produkcji sprzedanej wystąpił w 18 z 34 działach przemysłu, m.in. w produkcji chemikaliów (-7,7 proc.) i urządzeń elektrycznych (-3,3 proc.). Wzrost zanotowano w 16 działach, m.in. w naprawie maszyn (+13 proc.) i produkcji pojazdów (+5,9 proc.).

Z kolei w porównaniu z tegorocznym majem, spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 22 działach przemysłu - w tym m.in. w energetyce (-8,7 proc.) i produkcji chemikaliów (-6,2 proc.). Wzrost natomiast wystąpił w 12 działach, szczególnie w produkcji napojów (+22,3 proc.) i leków (+10,1 proc.).

GUS: Wzrosty w produkcji budowlano-montażowej

GUS podał także dane na temat produkcji budowlano-montażowej (w cenach stałych) zrealizowanej w czerwcu 2025 r. Według wstępnych danych na terenie kraju była ona wyższa zarówno w porównaniu z analogicznym okresem 2024 r. (o 2,2 proc.), jak również z majem br. (o 10,3 proc.).  "Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa w czerwcu br. była o 2,1 proc. wyższa niż w analogicznym miesiącu ub. roku oraz o 3,2 proc. wyższa niż w maju br." - poinformował GUS.

W czerwcu 2025 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła rok do roku w przedsiębiorstwach wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 20,8 proc.) oraz w firmach budujących budynki - o 8,0 proc. Spadek o 11,0 proc. odnotowano natomiast w jednostkach zajmujących się inżynierią lądową i wodną.

W ujęciu półrocznym (styczeń-czerwiec 2025) wzrost o 7,6 proc. wystąpił tylko w robotach specjalistycznych, podczas gdy budowa budynków i obiektów inżynierskich zmniejszyła się odpowiednio o 4,2 proc. i 3,5 proc. W porównaniu z majem 2025 r. wzrost produkcji nastąpił we wszystkich działach: roboty specjalistyczne (+17,7 proc.), budowa budynków (+8,9 proc.) i inżynieria lądowo-wodna (+6,6 proc.). W zakresie charakteru robót, rok do roku wzrosła produkcja prac inwestycyjnych o 9,4 proc., natomiast prace remontowe spadły o 11,2 proc.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: produkcja przemysłowa | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »