Reklama

Nowe obostrzenia i limity. Obowiązkowe szczepienia i testy pracowników

Od 15 grudnia bedą limity 30 proc. obłożenia lokalu w restauracjach, barach i hotelach. Zamknięte będą dyskoteki, kluby. Zwiększenie limitu będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. - Niestety musimy podjąć decyzje bardziej radykalne - ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ze względu na zbliżające się święta i nową odmianę koronawirusa Omikron - rząd wprowadza kolejne obostrzenia epidemiczne i zmienia obowiązujące zasady bezpieczeństwa

Minister zdrowia Adam Niedzielski podsumowując sytuację epidemiczną, powiedział, że "sytuacja się ustabilizowała, liczby zakażeń z tygodnia na tydzień są na zbliżonym poziomie". - Jesteśmy na średnim poziomie ok. 23 tys. zakażeń dziennie. Utrzymuje się on od półtora tygodnia. To jest sytuacja niepokojąca. Mamy informacje o pojawieniu się nowego ryzyka w postaci mutacji Omikron - zauważył i dodał, że liczba zleceń wykonywanych testów utrzymuje się od trzech tygodni na tym samym poziomie (ok. 60 tys. dziennie). 

Reklama

Co może pracodawca? Darmowe testy dla pracowników

Działania, które podejmuje MZ, to projekt ustawy, w ramach którego pracodawca będzie mógł wymagać od pracownika wyniku testu. - Stawiamy na testy. Będą one w projekcie ustawy zagwarantowane za darmo obywatelom Polski - mówił. Projekt ustawy jest dyskutowany z klubem PiS. - W ciągu tygodnia mam nadzieję, że zostanie on skierowany na ścieżkę formalną - dodał Niedzielski

Od 15 grudnia wprowadzony będzie także obowiązek testowania dla współdomowników osób chorujących na Covid-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup

Drugi element - to obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. - Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych - zapowiedział kierujący resortem zdrowia.

W grudniu ruszają szczepienia dla dzieci powyżej 5 roku życia.

MZ podejmuje też decyzje "nieco bardziej radykalne"

- Konieczne jest pogłębienie, zaostrzenie regulacji, z którymi mamy do czynienia. Mamy trzy elementy obostrzeń. Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, którym będzie obniżenie limitów do 30 proc. z 50 proc. Najważniejsze jest to, że aby ten limit mógł być przekroczony, to organizator będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty - wyjaśnił Niedzielski. 

Nauka zdalna w szkołach

Jak dodał: okres ferii świątecznych będzie wykorzystany do tego, by wydłużyć nieobecność dzieci w szkołach. 

- Będzie zdalna nauka, którą zakończymy 9 stycznia - powiedział minister zdrowia. Nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich obowiązywać będzie od 20 grudnia do 9 stycznia.

Żłobki i przedszkola pozostaną otwarte.

Zmiany dotyczą także zasad testowania. - Wprowadzimy rozwiązanie, że poprzez formularz będzie można się na test zapisać, wybierając opcję, że jest to test pracowniczy. Nie będzie to powodowało kierowania na domyślną kwarantannę (jak jest teraz). Wprowadzimy rozwiązania ograniczające możliwość prowadzenia klubów, dyskotek, oczywiście z pewnym wyjątkiem dla okresu sylwestrowego - zauważył Niedzielski.

Obostrzenia od 15 grudnia

O szczegółach nowych zasad bezpieczeństwa mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. Nowe zasady wejdą od 15 grudnia. 

Zostaną obniżone limity m.in. w restauracjach do 30 proc., ale też w kinach, teatrach, obiektach sakralnych. 

- Dodatkowo w kinach będzie zakaz konsumpcji. Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby. W dniu 31 grudnia i 1 stycznia - ograniczenie liczebności klientów do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem oczywiście osób zaszczepionych - zauważył. 

Do 75 proc. ograniczony zostanie także limit w transporcie zbiorowym.

Jak przyznał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska "rekomendacja rady medycznej była taka, by testować pracowników testami antygenowymi". Będą one - zgodnie z zapowiedziami MZ - bezpłatne dla obywateli Polski. 

Resort nie planuje też rezygnować z opcji jaką jest sprawdzanie zaszczepionych i ich paszportów covidowych. - Testowanie będzie wprowadzone rozporządzeniem, a w ustawie będzie weryfikacja (certyfikatów - red.) - mówił Kraska

Dodał, że "ustawa jest przygotowywana. Będzie to ustawa prawdopodobnie poselska - pracujemy nad tym żeby te zapisy umożliwiały weryfikację certyfikatu - powiedział.

Ogłoszone przez ministra zdrowia nowe obostrzenia to następstwo wczorajszych zapowiedzi premiera.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd przedstawi zaostrzenie obostrzeń w związku ze świętami i mutacją Omikron. - Będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień; rozważamy wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - deklarował premier.

bed

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »