Nowe zasady likwidacji kopalń. Kto wypłaci odprawy?
Rząd planuje zmiany w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Chodzi m.in. o pieniądze potrzebne na bieżące działanie, ale też źródła, z których będą wypłacane odprawy dla górników z likwidowanych kopalń. Projekt resortu przemysłu ma być przyjęty do końca I kwartału przyszłego roku.
Dopłaty na redukcję wydobycia nie będą mogły być wydawane na bieżące działanie kopalń, ich likwidacja będzie prowadzona przez właścicieli, a nie przez SRK - to niektóre zmiany, które rząd planuje w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
Zgodnie z wpisem do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, do końca I kwartału 2025 r. rząd zamierza przyjąć projekt zmiany ustawy górniczej, przygotowany przez Ministerstwo Przemysłu.
Jak wynika z wpisu, przewiduje się dodanie do ustawy regulacji, eliminujących sytuacje, w których pieniądze z dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych wydawane są na bieżące koszty funkcjonowania przedsiębiorstw górniczych, a nie na redukcję wydobycia.
W założeniach do zmiany ustawy przewiduje się też, że likwidacja poszczególnych kopalń węgla kamiennego energetycznego będzie prowadzona przez przedsiębiorstwa, do których należą te zakłady górnicze, a nie jak dotychczas przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
Projektowane zmiany zakładają, że likwidacja będzie finansowana z funduszu likwidacji zakładu górniczego i innych środków własnych spółki górniczej, a po ich wyczerpaniu z dotacji budżetowej oraz innych źródeł finansowania. Jak sprecyzowano, do innych źródeł finansowania zalicza się w szczególności podwyższenie kapitału zakładowego danej spółki górniczej obligacjami Skarbu Państwa.
Założenia przewidują udzielanie, urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla i odpraw pieniężnych dla zatrudnionych w likwidowanym zakładzie górniczym w dniu zatwierdzenia planu ruchu przez nadzór górniczy. Świadczenia te mają być wypłacane przez poszczególne spółki górnicze objęte Nowym Systemem Wsparcia z dotacji budżetowej przyznawanej na ten cel.
Jak zaznacza się we wpisie do wykazu, działania te stanowią realizację m.in. Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r., które zakładają stopniowe odchodzenie od węgla kamiennego jako surowca do wywarzania energii elektrycznej oraz ciepła oraz szerszych procesów, jakim są transformacja energetyczna Polski i osiągnięcie neutralności klimatycznej.
We wpisie do wykazu prac legislacyjnych rządu zastrzega się również, że przepisy o wypłacaniu pomocy publicznej będą mogły wejść w życie dopiero po zgodzie Komisji Europejskiej.
***