Nowy blok parowo-gazowy w Adamowie. Jest umowa na ponad 2 mld zł

ZE PAK ma umowę z konsorcjum, którego liderem jest Siemens Energy Global w sprawie nowej elektrowni klasy 600 MWe w Adamowie - poinformowała spółka w poniedziałek. Szacunkowa wartości inwestycji to 2,3 mld zł. Nowy blok ma stanąć na miejscu wyburzonej elektrowni na węgiel brunatny.

Zarząd ZE PAK poinformował w w komunikacie, że w dniu 1 września 2023 r. otrzymał informację o podpisaniu przez spółkę zależną - PAK CCGT z konsorcjum firm Siemens Energy Global z siedzibą w Niemczech umowy na "budowę bloku CCGT klasy 600 MWe (bloku parowo - gazowego - red.) wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie elektrowni Adamów (umowa EPC), za szacunkową kwotę ok. 2,3 mld zł, oraz długoterminowej umowy serwisowej bloku CCGT klasy 600 (umowa LTSA) zawartej z Siemens Energy na okres 12 lat od daty przekazania bloku CCGT do eksploatacji".

Reklama

Nowy blok parowo-gazowy. Umowa na ponad 2 mld zł

"Podanie do publicznej wiadomości informacji poufnej zostało opóźnione w dniu 1 września 2023 r. na podstawie art. 17 ust. 4 MAR." - wyjaśnił ZE PAK.

Jak podkreślono, w ocenie zarządu spółki, opóźnienie przekazania tej informacji spełniało - w momencie podjęcia decyzji o opóźnieniu - warunki określone w Rozporządzeniu MAR oraz w wytycznych Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych dotyczących opóźnienia ujawnienia informacji poufnych z dnia 20 października 2016 r.

"Na etapie podpisywania wyżej opisanych umów nie było jeszcze pewne czy dojdzie do faktycznego wejścia ich w życie tj. czy uruchomiona zostanie procedura 'Notice to Proceed' (NTP) (polecenie rozpoczęcia prac), w szczególności z uwagi na fakt, iż w momencie podpisywania umowy EPC oraz umowy LTSA spółka nie posiadała jeszcze pozwolenia na budowę. Nie było zatem pewne czy dojdzie do faktycznej realizacji przedmiotu umów" - wyjaśnił ZE PAK.

ZE PAK o umowie

W komunikacie wskazano także, że podpisanie umowy EPC oraz umowy LTSA nie powoduje powstania zobowiązań finansowych po stronie PAK CCGT.

"Zobowiązania finansowe po stronie PAK CCGT powstaną dopiero w momencie wydania przez PAK CCGT polecenia rozpoczęcia prac 'Notice to Proceed' skutecznego jedynie wówczas, gdy zostanie przekazane wraz z poręczeniem płatności zobowiązań PAK CCGT wynikających z Umowy EPC wystawionego przez ZE PAK na rzecz generalnego wykonawcy oraz przekazania generalnemu wykonawcy ważnego pozwolenia na budowę.

Wydanie NTP przez PAK CCGT musi być dokonane najpóźniej do dnia 30 listopada 2023 r. pod rygorem unieważnienia umowy EPC i LTSA bez konsekwencji finansowych dla obu stron.

Dodano, że wystawienie przez generalnego wykonawcę gwarancji zwrotu zaliczki i gwarancji wykonania umowy na rzecz PAK CCGT "implikuje konieczność" wpłacenia przez PAK CCGT zaliczki w wysokości 20 proc. ceny umowy EPC brutto na rzecz generalnego wykonawcy. "Dopiero w momencie wpłaty zaliczki przez PAK CCGT, umowa EPC formalnie wejdzie w życie i kluczowe daty harmonogramu realizacji umowy staną się obowiązujące dla obu stron" - poinformował ZE PAK.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: energetyka | elektrownie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »