Nowy dodatek dla seniorów. Małżeństwa z długim stażem mogą dostać od 5 do 8 tys. zł

Parlament przesądza o losach inicjatywy obywatelskiej aby małżeństwa z co najmniej 50 letnim stażem były jednorazowo nagradzane pieniężnie. Kwota miałaby wynieść od 5 do 8 tysięcy złotych. Pomysł zyskał już aprobatę komisji senackiej. Wkrótce mają ruszyć prace nad powstaniem projektu ustawy i nie można wykluczyć, że posłowie wypowiedzą się na jej temat jeszcze podczas tej kadencji Sejmu.

Pary z długim stażem otrzymują od Prezydenta RP Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, dyplomy i kwiaty. Do Senatu wpłynęła inicjatywa obywatelska aby to zmienić i wynagradzać małżonków pieniężnie. Inicjatorzy projektu argumentowali, że małżeństwa z długim stażem i dawno przyznawanymi emeryturami często mają kłopot, by bez obaw dotrwać do końca miesiąca. Ich emerytury nie pokrywają bowiem wszystkich wydatków związanych z zaopatrzeniem, lekarstwami i opłatami.

Jednorazowa pomoc dla małżeństw. Nawet 8 tys. zł dodatku

Na dodatkowe pieniądze mogliby liczyć małżonkowie, którzy przeżyli razem co najmniej 50 lat. Zaproponowano, aby otrzymywali oni świadczenie rodzinne podobne do tzw. emerytury honorowej, którą dostają 100-latki. Różnica między oboma świadczeniami polega na tym, że emerytura jest wypłacana co miesiąc, a to świadczenie byłoby wypłacane raz - przy osiągnięciu każdego z wymaganych w ustawie progów. 

Reklama

Zgodnie z inicjatywą, pary mają otrzymywać jednorazową gratyfikację finansową. Projekt przewiduje, że małżeństwa żyjące wspólnie 50 lat dostaną 5 tys. zł wsparcia. Na 6 tys. zł będą mogły liczyć pary po przeżyciu wspólnych 60 lat. Ci, którzy wzięli ślub przed 70 laty dostaną 7 tys. zł, a 8 tys. zł otrzymają małżonkowie, którym od dnia ślubu minęło 80 lat. Pieniądze nie będą przyznawane z klucza. Aby je otrzymać, trzeba będzie złożyć wniosek i dołączyć do niego dokument poświadczający zawarcie związku. Odpis aktu małżeństwa można otrzymać w Urzędzie Stanu Cywilnego. 

Projekt może powstać przed jesienią

Pomysł nowego dodatku dla seniorów poparła już większość senatorów z komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Stanowiska w sprawie projektu nie zajął jeszcze resort rodziny ani kierująca nim minister Marlena Maląg. Prawdopodobnie pierwszy wypowie się w tej sprawie minister finansów, kiedy izba wyższa zakończy pracę nad projektem legislacyjnym. Nie można wykluczyć, że powstanie on w Senacie jeszcze podczas obecnej kadencji - informuje dziennik Rzeczpospolita.

W Polsce żyje ponad 93 tys. małżeństw z 50-letnim stażem - wynika z danych resortu rodziny. Obliczono, że na jednorazowe gratyfikacje rząd będzie musiał przeznaczyć dla nich 487 mln zł. Dodając do nich małżonków z dłuższym stażem, wypłaty kosztowałyby budżet około 926 mln zł.

Inne rodzaje wsparcia dla seniorów

Oprócz proponowanej rekompensaty dla małżeństw z długim stażem, seniorzy mogą liczyć na inne dodatki. Na przykład Opiekę 75+ - program resortu rodziny realizowany przez samorządy. Polega on na świadczeniu usług opiekuńczych dla osób w wieku powyżej 75 lat, w miejscach ich zamieszkania. To program na lata 2021–2025 „Aktywni plus”, dzięki któremu seniorzy mają brać czynny udział  w życiu społecznym czy „Senior plus” -  wsparcie dla samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów dla emerytów i rencistów. 

ewINTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: seniorzy | dodatek | Senat | projekt obywatelski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »