Nowy zakaz od 1 stycznia w UE. Tego już nie kupisz
Na mocy przepisów przyjętych w lipcu, Unia Europejska wprowadzi 1 stycznia 2025 roku nowy zakaz. Ten dotyczy działalności dentystycznej i sprawia, że stomatolog nie będzie już mógł sprzedawać określonych produktów.
- Nowy zakaz zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.
- Wycofane zostaną plomby amalgamatowe.
- Część krajów UE, w tym Polska, już wprowadziły zakaz. Ale są i szczególne wyjątki.
Nowy zakaz wchodzi w życie 1 stycznia 2025 roku. Większość krajów Unii Europejskiej wprowadzi go tego dnia. Jednak nie Polska, która ten zakaz wprowadziła już ponad dwa lata temu w październiku 2022.
Od 1 stycznia 2025 roku w Unii Europejskiej niemożliwe będzie zakupienie plomby amalgamatowej. Amalgamat jest materiałem w stomatologii, który stosowany był szeroko jeszcze w ubiegłej dekadzie. Słynne czarne plomby, które dobrze pamiętać mogą nawet urodzeni w latach 2000, to właśnie amalgamat. W pierwszej dekadzie XXI wieku tego typu wypełnienia były powszechnie stosowane.
Amalgamat zaczęły jednak wypierać jasne plomby utwardzane światłem lub chemią. Wprowadzenie zakazu jest natomiast efektem zawartości rtęci w amalgamacie. Jest to pierwiastek groźny dla środowiska, więc sporym problemem stało się utylizowanie czarnych plomb.
Infodent24.pl wskazuje, że zgodnie z amerykańskimi badaniami z 2017 roku amalgamat stosowano w co piątym wypełnieniu. Tymczasem w 2022 roku było to już niecałe 6 proc. wypełnień. Dentyści wskazują na alternatywy. Te są nieco droższe, ale bardziej estetyczne, trwalsze i co najważniejsze - nie zawierają rtęci.
Unia Europejska wprowadza nowy zakaz ostatecznie od początku 2025 roku, ale dwa kraje wspólnoty amalgamat stosować będą mogły do czerwca 2026 roku. To odstępstwa zastosowane w przypadku Czech i Słowacji. W tych krajach czarne plomby są w 100 proc. refundowane przez państwo.
Przyjęte 31 lipca 2024 roku przepisy unijne dotyczą nie tylko plomb. Zgodnie z podjętą decyzją najpóźniej do 2027 roku kraje UE zrezygnować mają z lamp zawierających rtęć. Zakazana będzie ich produkcja, import oraz eksport.
Rtęć jest niebezpieczna dla środowiska, dla człowieka jest trująca i może zagrażać zdrowiu i życiu. Pierwiastek łatwo się rozprzestrzenia, akumuluje i ma długą trwałość. Medyczny portal mp.pl podaje, że do objawów zatrucia rtęcią należą: nudności, wymioty, metaliczny posmak w ustach, zaburzenia połykania, nadżerki w ustach i gardle czy biegunka.
Przemysław Terlecki