"NYT" krytykuje Rosję za zakaz eksportu pszenicy

"New York Times" skrytykował Rosję za zakaz eksportu pszenicy przez rok, wprowadzony w związku z suszą i pożarami w tym kraju. Dziennik ostrzega, że polityka zakazu eksportu może doprowadzić do kolejnego kryzysu żywnościowego na świecie.

"Podjęta przez Rosję błędna decyzja zakazania eksportu pszenicy przez 12 miesięcy spowodowała destabilizujący wstrząs na rynkach produktów rolnych, windując ceny zboża do najwyższego poziomu od lat 2007 i 2008, kiedy braki żywności wywołały rozruchy na świecie" - pisze dziennik w komentarzu redakcyjnym.

Zwraca on uwagę, że zbiory zbóż na świecie w tym roku należały do najwyższych w historii, zgodnie z danymi FAO, i ich zapasy są największe od ośmiu lat. Mimo to polityka zakazywania eksportu może doprowadzić do ich braków na rynku. Eksportu swej pszenicy zabraniają także od trzech lat Indie.

Reklama

"Zakaz eksportu pszenicy ogłoszony przez Rosję, jej czwartego co do wielkości eksportera, spowodował wzrost cen znacznie wyższy niż uzasadniałaby to susza. Kraje importujące zboże musiały nagle szukać innych źródeł dostaw" - pisze "NYT".

Gazeta podkreśla, że Rosja dodatkowo pogłębiła panikę cenową, prosząc Białoruś i Kazachstan o zakaz eksportu ich własnej pszenicy. "Gdyby inni eksporterzy produktów rolnych mieli naśladować jej przykład, zwiększyliby jeszcze destabilizację na rynku, co przyczyniłoby się do głodu" - czytamy w edytoriale.

Dziennik przypomina, że ostatni kryzys żywnościowy, wywołany częściowo zwiększonym popytem na biopaliwa, uległ zaostrzeniu, kiedy około 30 krajów wprowadziło ograniczenia na eksport artykułów rolnych.

"Niepokoje Rosji o zaopatrzenie w zboże są zrozumiałe, ale nadal jeszcze może ona je kupować na światowych rynkach po umiarkowanych cenach - jeżeli razem z innymi głównymi eksporterami żywności zgodzi się nie nakładać limitów na eksport. Pomogłoby to w przywróceniu stabilności na rynkach, gdzie kraje mogłyby zrekompensować sobie wszelkie tymczasowe braki" - konkluduje "NYT".

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »