Reklama

Obawy , czy spowolnienie będzie głębsze?

- W ocenie Elżbiety Chojny-Duch z Rady Polityki Pieniężnej, główna stopa procentowa NBP do końca 2013 roku powinna zostać obniżona łącznie o 100 pb. Pierwsze cięcie stóp procentowych powinno być bardziej radykalne, a kolejne ruchy w cyklu obniżek spokojniejsze.

"Na koniec 2013 roku wydaje się, że o 1 pkt proc. stopa procentowa powinna być niższa niż obecnie, ona jest w tej chwili bardzo wysoka. Powinniśmy się również zbliżyć do polityki pieniężnej, którą kształtuje strefa euro, czyli EBC" - powiedziała Chojna-Duch w TVN CNBC.

Reklama

"Według mnie stopy procentowe powinny być obniżone radykalnie, wobec tego, że jest to już spóźnione, potem spokojny cykl dostosowawczy na podstawie projekcji listopadowej" - dodała.

W ocenie Chojny-Duch listopadowa projekcja NBP może potwierdzić, że spowolnienie tempa wzrostu PKB będzie głębsze niż się spodziewano i wpłynie dezinflacyjnie, co pozwala myśleć o cyklu obniżek stóp procentowych.

"Ta projekcja może potwierdzić jedynie te wcześniejsze przypuszczenia, również moje oceny, że spowolnienie to będzie głębsze. Jest już szybsze, niż (pokazywały to - PAP) poprzednie dwie projekcje, jeśli chodzi o skalę spowolnienia gospodarczego. (...) Można powiedzieć, że w IV kwartale PKB może się zbliżać do 1,5 proc. Inflacja uporczywie utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego, ale już z wielu prognoz i wskaźników poprzedzających wynika, że spowolnienie gospodarcze również będzie wpływało na obniżenie inflacji i w kwietniu ona utrzyma się przez jakiś krótki okres na poziomie celu inflacyjnego" - powiedziała Chojna-Duch.

"Dla Rady jest to chyba już wystarczający zestaw wskaźników i sądzę, że projekcja w listopadzie najprawdopodobniej to potwierdzi, że powinniśmy myśleć już zdecydowanie o cyklu obniżek stóp proc." - dodała.

Dowiedz się więcej na temat: Rady Polityki Pieniężnej | 2013 | była

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »