Obniżenie zasiłków dla części ukraińskich uchodźców. Rząd Irlandii zdecydował

Uciekający przed wojną w Ukrainie uchodźcy znaleźli schronienie nie tylko w Polsce, ale też w innych, bardziej oddalonych krajach Europy, w tym np. w Irlandii. We wtorek władze tego kraju zdecydowały o obniżeniu zasiłków dla części przebywających tam Ukraińców. Osoby, które nie pracują i mieszkają w "zakwaterowaniu obsługiwanym przez państwo", będą otrzymywały niemal kilkukrotnie mniej pieniędzy. Szacuje się, że zmiany, które wejdą w życie za trzy miesiące, będą dotyczyć około 27 tys. osób.

Latem ubiegłego roku polskie i zagraniczne media informowały o tym, że do Irlandii przybyło więcej uchodźców z Ukrainy niż zakładały tamtejsze władze. Szacuje się, że od czasu rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. w Irlandii osiedliło się około 100 tys. ukraińskich uchodźców, jednak część z nich już wyjechała z tego kraju. W lutym tego roku irlandzki urząd statystyczny CSO oceniał liczbę pracujących Ukraińców na około 18 tys.

Ukraińscy uchodźcy w Irlandii otrzymają niższe zasiłki. Decyzja zapadła

Rząd Irlandii zdecydował o znaczącym ograniczeniu - z 232 euro (około 990 zł) do 38,80 euro (około 165 zł) tygodniowo - zasiłków dla sporej części ukraińskich uchodźców, którzy przybyli do tego kraju w następstwie rosyjskiej inwazji. Na czym polegają i kogo obejmą zmiany zatwierdzone przez tamtejszy rząd? 

Reklama

Zgodnie z zatwierdzonym we wtorek wieczorem planem, obniżone zasiłki będą wypłacane tym Ukraińcom, którzy nie pracują i mieszkają w "zakwaterowaniu obsługiwanym przez państwo", np. hotelach, gdzie zapewniane są posiłki. Zmiana nie będzie dotyczyła natomiast tych, którzy mieszają w wynajmowanych przez państwo domach oraz zapewnianych przez państwo miejscach zakwaterowania bez posiłków, np. zaadaptowanych budynkach szkolnych. 

Niższe zasiłki dla około 27 tys. Ukraińców. "Współczucie musi iść w parze ze zdrowym rozsądkiem"

Według danych irlandzkiego ministerstwa integracji, na początku maja w zapewnianym przez państwo zakwaterowaniu wraz z posiłkami mieszkało 46 981 Ukraińców, co stanowi sporo ponad połowę wszystkich obecnie przebywających w Irlandii ukraińskich uchodźców.  

Irlandzki rząd szacuje, że obniżenie wysokości zasiłków, które wejdzie w życie za 12 tygodni, będzie dotyczyć ok. 27 tys. osób. Już w marcu tego roku zaczęły obowiązywać nowe, ograniczone do 38,80 euro tygodniowo, zasiłki dla nowo przybywających Ukraińców.  

Premier Irlandii Simon Harris przekonywał we wtorek, że rozsądne jest zrównanie zasad dla wszystkich ukraińskich uchodźców i zapewniał, że Irlandia "jest krajem pełnym współczucia, ale współczucie musi iść w parze ze zdrowym rozsądkiem". Irlandia od kilku tygodni mierzy się ze wzmożoną presją migracyjną, która według rządu jest częściowo spowodowana tym, że nielegalni imigranci wybierają ją zamiast Wielkiej Brytanii, skąd mogą zostać deportowani.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ukraińcy | zasiłek | Irlandia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »