Obniżki stóp NBP zakończone?
Obniżką stóp procentowych w marcu Rada Polityki Pieniężnej zakończyła cykl luzowania polityki monetarnej w Polsce - oceniają ekonomiści z banku Millennium.
"Ze sprawozdania po marcowym posiedzeniu RPP wynika, że większość członków Rady uznała, że obniżenie stóp na posiedzeniu w marcu stanowi dopełnienie cyklu obniżek stóp. Niektórzy członkowie nie wykluczyli ponownego dostosowania stóp, jeśli napływające dane pokażą niższy wzrost PKB lub CPI, niż przewiduje projekcja NBP" - napisali w tygodniowym raporcie ekonomiści z banku Millennium.
"Opublikowane w minionym tygodniu dane, choć nieco słabsze od oczekiwań, nie wpływają na naszą ocenę perspektyw polityki pieniężnej. RPP utrzyma w naszej ocenie nastawienie +wait and see+, a ewentualna obniżka stóp mogłaby nastąpić przy publikacji nowej projekcji inflacyjnej w lipcu, gdy dane makroekonomiczne nie potwierdzą ożywienia gospodarczego. Podtrzymujemy jednak ocenę, że obniżką stóp w marcu RPP zakończyła cykl luzowania polityki pieniężnej" - dodali.
Na marcowym posiedzeniu RPP obniżyła stopy procentowe o 50 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi obecnie 3,25 proc. w skali rocznej. Marzec jest piątym miesiącem z rzędu, kiedy Rada zdecydowała się na obniżenie stóp. Począwszy od listopada ubiegłego roku obniżone zostały one łącznie o 150 pb.
W ocenie Andrzeja Bratkowskiego z Rady Polityki Pieniężnej, jeżeli ożywienie gospodarcze będzie się oddalało w czasie, to istnieje jeszcze przestrzeń do kolejnych obniżek stóp procentowych.
"Najważniejsze kiedy będzie mieli do czynienia z ożywienie gospodarki. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że to ożywienie oddala się w czasie, to moim zdaniem jest wtedy jeszcze miejsce na decyzje o obniżkach stóp procentowych" - powiedział Bratkowski we wtorek w Radiu PiN.
"Jeżeli będą oznaki poprawy sytuacji gospodarczej, no to prawdopodobnie będzie to już koniec cyklu obniżek" - dodał.
Pytany czy będzie głosował za kolejną obniżką stóp procentowych w kwietniu, odpowiedział: "W kwietniu raczej mało prawdopodobne, ale niewykluczone".
Najbliższe, decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się w dniach 9-10 kwietnia.