Obsługa długu większym problemem dla samorządów

Jak donosi dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna", rosnące odsetki od kredytów przy jednoczesnym spadku nadwyżki operacyjnej to coraz większy problem dla lokalnych budżetów samorządowych. Skarbnicy alarmują, że oszczędności to za mało, konieczne są zmiany systemowe w finansowaniu JST - podaje dziennik.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Skarbnicy miast alarmują

Gazeta donosi, że lokalne władze muszą mierzyć się z kilkukrotnym wzrostem wysokości odsetek płaconych od zaciągniętych zobowiązań.

"W Warszawie na koniec 2022 r. sięgną one prawie 184 mln zł wobec 126,5 mln zł w roku ubiegłym. Takie same problemy mają również mniejsze ośrodki - Olsztyn w zeszłym roku zapłacił 3,2 mln zł odsetek, w tym będzie to już niemal 13 mln zł. Duży wzrost notuje Bydgoszcz, która zamiast po 11,2 mln zł będzie musiała sięgnąć po 44,7 mln zł. A to nie koniec wzrostu kosztów" - czytamy.

Reklama

"U nas odsetki na 2023 r. wyniosą już 55 mln zł, ale to wzrost wynikający wyłącznie z zadłużenia, które już mamy" - wyjaśnia cytowany przez "DGP" skarbnik Bydgoszczy Piotr Tomaszewski.

Jak podaje dziennik, miasto w przyszłym roku zadłuży się o dodatkowe ponad 367 mln zł.  "Do tego dochodzą uszczuplone wpływy JST z PIT i niepewność co do przyszłorocznych dochodów. Samorządy, szukając pieniędzy, wdrażają programy oszczędnościowe, ale nie ustają w apelach do rządu o ustabilizowanie systemu ich finansowania" - czytamy.

MF o środkach dla JST

Ministerstwo Finansów, poinformowało, ze 10 listopada br. przekazało 4.557,7 mln zł do JST, które stanowią drugą ratę dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku PIT. 

To ponad 4,5 mld zł dodatkowych środków poinformował resort. Pierwsza rata przekazana została 7 października br., a trzecia zostanie wypłacona do 31 grudnia.

Środki te są znaczącym wsparciem JST w realizacji ich zadań. Samorządy mogą wydatkować otrzymane środki w sposób elastyczny, przeznaczając je zarówno na wydatki bieżące, jak i na inwestycje.

Mogą także i powinny przeznaczyć je na szczególnie istotne obecnie zadania z zakresu poprawy efektywności energetycznej, rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz ograniczenia kosztów zakupu ciepła i energii ponoszonych przez odbiorców.

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w I-II kwartale 2022 r. wyniósł 4,628 mld zł - podał Główny Urząd Statystyczny.

W I kwartale nadwyżka wyniosła 866 mln zł, a w II kwartale deficyt wyniósł 5,494 mld zł.W całym 2021 roku deficyt wyniósł 48,412 mld zł wobec szacowanych wcześniej 48,195 mld zł


PAP
Dowiedz się więcej na temat: JST | samorządy | dochody samorządu lokalnego | PIT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »