Od 1 lipca taniej za połączenia z zagranicy

Ceny w roamingu spadają. Od 1 lipca płacimy mniej za rozmowę telefoniczną oraz za transfer danych za granicą. Za dwa lata koszty mogą spaść nawet dwudziestokrotnie. A i to nie wszystko. - Do 2015 roku przesył danych na unijnym rynku będzie jednolity i roaming zniknie całkowicie - zapowiada europosłanka Róża Thun.

Niższe ceny, to efekt dyrektywy unijnej, która wejdzie w życie 1 lipca. Koszty roamingu będą spadały stopniowo, ale systematycznie.

- Od 1 lipca tego roku do 2014 roku maksymalne stawki spadają mniej więcej o połowę - zauważa europosłanka. - Roaming danych spadnie w tym roku z ponad 20 złotych na przeszło 3 złote, a do 2014 dwudziestokrotnie, tzn. z 20 złotych do złotówki.

Od lat są one dużym problemem dla użytkowników telefonów komórkowych i urządzeń mobilnych. Chodzi tu przede wszystkim o przesył danych, którego cena, w zależności od operatora i kraju, dochodzi nawet do 20 złotych za 1 MB. Równie kosztowne pozostaje wysłanie MMS-a czy minuta rozmowy telefonicznej z zagranicy.

Reklama

- Od dłuższego czasu obywatele się skarżą, że roaming, czyli opłaty za połączenia telefoniczne za granicą, są o wiele za wysokie - mówi Róża Thun Agencji Informacyjnej Newseria. - Dzisiaj za przesłanie takiej ilości danych, które się mieszczą na jednym CD można byłoby kupić mniej więcej 7 laptopów.

Większość konsumentów zwracała uwagę, że tak wysokie stawki są dla nich nie do zaakceptowania.

- To utrudnia życie bardzo wielu obywatelom, przedsiębiorcom, konsumentom - podkreśla Thun.

Co z kolei może się przekładać na mniejsze tempo rozwoju unijnej gospodarki. Dlatego naciskano na Komisję Europejską, by ta zajęła się sprawą i poprzez regulacje prawne wyegzekwowała od operatorów urealnienie cen. W niedzielę będzie można odczuć pierwsze efekty.

Nowe przepisy powinny też przełożyć się na poprawę konkurencyjności na rynku a w efekcie doprowadzić do tego, że po 2015 roku roaming zniknie z niego całkowicie. Przy opracowywaniu zmian w prawie Komisja napotkała na duży opór ze strony firm telekomunikacyjnych. Szczególnie na początku negocjacji.

- Był spory lobbing - przyznaje Róża Thun. - Z uśmiechem wspominam, jak zaczęłam zajmować się tym tematem i przedstawiciele różnych wielkich firm przychodzili do mnie tłumacząc mi, że jestem naiwną entuzjastką i tutaj nic nie da się zmienić.

Jak podkreśla europosłanka, po miesiącach starań jednak się udało, a i tak operatorzy nie będą na tych obniżkach bardzo stratni.

- Maksymalne ceny roamingu danych stanieją w ciągu dwóch lat dwudziestokrotnie, a w dalszym ciągu marża dla przedsiębiorców, czyli różnica między cenami hurtowymi a detalicznymi, wynosi 300 proc. - mówi polska przedstawicielka w Europarlamencie. - Więc naprawdę nie ma na co narzekać.

Poza tym, zdaniem Róży Thun, ewentualne straty, związane z obniżką marż teleoperatorzy będą równoważyli rosnącą liczbą połączeń.

- Za granicą dziś każdy wyłącza Internet - zauważa europosłanka i przewiduje, że teraz to się zmieni. - Nie będziemy się w ogóle rozłączać, te drobne opłaty przestaną być dla nas problemem, a użytkowników będzie o tyle więcej, że firmy również na tym zarobią.

Jak dodaje, Komisji Europejskiej nie chodziło o to, by doprowadzić operatorów do bankructwa, ale by urealnić ceny oferowanych przez nich usług. Jednocześnie zachowując ceny, które pozwolą firmom rozbudowywać sieć, dzięki czemu oferowane usługi będą coraz lepsze.

Róża Thun zapowiada, że na tych zmianach Parlament Europejski nie poprzestanie. Jej zdaniem rynek telekomunikacyjny, mimo nowych uregulowań, wciąż wymaga zmian.

- Przede wszystkim ta technologia się cały czas rozwija i cały czas trzeba pilnować, żeby ona służyła konsumentowi - mówi europosłanka, a na potwierdzenie tych słów przytacza konkretne dane. - Rynek elektroniczny i internet dzisiaj do PKB wnosi więcej niż rynek węglowy. 2,7 proc. to jest rynek internetowy, a 2 proc. to jest rynek wydobywczy.

To, co wymaga zmiany, to kwestie bezpieczeństwa w sieci. Chodzi m.in. o możliwość łatwiejszego dochodzenia swoich praw w transakcjach transgranicznych.

- Musimy się czuć pewnie w internecie, musimy być zabezpieczeni przy zakupach internetowych zagranicznych, że w razie nieudanych zakupów będziemy mogli walczyć o swoje prawa my, konsumenci - wyjaśnia Thun. - Przedsiębiorcy tak samo, że konsumenci będą płacili za te zakupy.

O ile pewne zasady, dotyczące rynku telekomunikacyjnego w Unii Europejskiej udaje się zmieniać, o tyle problemem pozostają nadal uregulowania na płaszczyźnie międzynarodowej.

- Jak wyjeżdżamy do krajów unijnych, tutaj jest nam łatwiej pilnować limitów transferu danych, ale w krajach pozaunijnych internet jest bardzo drogi i często nie dostaniemy żadnego ostrzeżenia - zauważa Róża Thun.

Dotyczy to przede wszystkim nowoczesnych urządzeń, które na bieżąco aktualizują oprogramowanie czy zainstalowane aplikacje w oparciu o przesył danych.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- Tutaj trzeba będzie wprowadzić jakieś pułapy, kiedy ten Internet będzie się sam wyłączał, kiedy będą jakieś ograniczenia, kiedy użytkownik będzie dostawać ostrzeżenia, że już tyle i tyle "zużył" internetu - mówi europosłanka, dodając, że ma nadzieje, że międzynarodowe negocjacje przyniosą również efekt urealnienia cen.

Opr. KM

Róża Thun, europosłanka PO, dla Newserii:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: transfer danych | Róża Thun | roaming
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »