Od czego zależy cena złota? W jakiej cenie jest złoto?

Złoto jest kruszcem znanym ludzkiej cywilizacji od tysięcy lat. Do dzisiaj docenia się jego dużą wartość, dzięki czemu ten metal szlachetny może stanowić przede wszystkim zabezpieczenie realnej wartości pieniądza papierowego. Kruszec jest odporny na wahania cen, a jego wartość z reguły jest stabilna. Od czego zależy cena złota i ile obecnie wynosi?

  • Ceny złota są ustalane dwa razy dziennie w londyńskiej siedzibie LBMA. 
  • Decydując się na zakup złota inwestycyjnego, warto wybierać pewne źródła oferujące certyfikowany i autentyczny kruszec.

Od czego zależy cena złota i kto ją ustala?

Ceny złota ustala stowarzyszenie London Bullion Market Association (Stowarzyszenie Lodyńskiego Rynku Kruszców). Jego członkami są banki oraz instytucje związane z metalami szlachetnymi. Na cenę złota składa się wiele czynników, które stowarzyszenie uwzględnia przy jej ustalaniu. Są to między innymi: 

Reklama

  • kursy walut; 
  • popyt i podaż kruszca; 
  • poziomy stóp procentowych; 
  • koniunktura rynku; 
  • kurs ropy naftowej; 
  • światowe wydobycie złota.

London Bullion Market Association decyduje o cenach kruszcu każdego dnia roboczego, dwa razy dziennie – o 11.30 i 16.00 czasu polskiego (10.30 i 15.00 w Londynie). Pierwszy oficjalny gold fixing (ustalenie ceny złota) przez stowarzyszenie nastąpił 12 września 1919 roku. 

Jaka jest obecnie cena złota? Ile kosztuje gram, a ile kilogram?

Ile teraz kosztuje złoto? Obecnie, cena złota wynosi 1965,80 dolarów za uncję (popołudniowy gold fixing z 30.03.2023). Wobec tego za gram trzeba zapłacić 63,20 dolarów a za kilogram - 63200 dolarów. Od początku marca cena za kruszec wykazuje tendencję wzrostową.

Gdzie można kupić złoto?

Wiele osób zastanawia się, gdzie można kupić złoto. Warto wybrać miejsca, w których bezpieczeństwo transakcji będzie na jak najwyższym poziomie. Kruszec można kupić w wielu bankach, u zaufanych dilerów sprzedających metale szlachetne czy mennicach. Zawsze trzeba zwrócić uwagę, czy kupowane złoto inwestycyjne ma specjalny certyfikat autentyczności.

A gdzie można kupić złotą monetę? Do wyboru jest albo rynek wtórny (należy uważać i zwracać uwagę na autentyczność kupowanych przedmiotów), albo zakup od oficjalnej instytucji, np. mennicy państwowej.

Czytaj też:

Kupił tani wykrywacz metali. Znalazł kilkukilogramowy kamień ze złotem

Nigdy nie bierzesz potwierdzenia podczas płacenia za zakupy? Możesz mieć spore kłopoty

Ta mała sprytna bakteria metabolizuje metale ciężkie w złoto

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: złoto | metale szlachetne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »