Odblokowanie pieniędzy z KPO coraz bliżej? Polska czeka na ponad 35 mld euro

Krajowy Plan Odbudowy już wkrótce może zostać odblokowany. Polska czeka na ponad 35 mld euro w ramach części bezzwrotnej i pożyczkowej. Spłata tej drugiej ma zakończyć się za 30 lat. Środki pieniężne mają zostać przeznaczone na poprawę dostępności do lepszej diagnostyki nowotworowej i kardiologicznej, walkę ze smogiem czy rozwój cyfryzacji.

  • Odblokowanie unijnych pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy może nastąpić w najbliższym czasie.
  • KPO zakłada, że Polska otrzyma ponad 35 mld euro.
  • Pieniądze mają wspierać cyfryzacji, pomóc w walce o czystsze środowisko czy przyczynić się do poprawy funkcjonowania służby zdrowia.
  • Plan ma zostać zrealizowany do końca sierpnia 2026 roku.

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności został zaakceptowany przez Radę Europejską w czerwcu 2022 roku. Przewidziane w nim reformy i inwestycje mają zostać zrealizowane do końca sierpnia 2026 roku. Łącznie Polska ma otrzymać 35,363 mld euro, co daje ponad 166 mld zł. Pieniądze z KPO dzielą się na dwie części. Pierwsza, grantowa, wynosi 23,852 mld euro i jest bezzwrotna. Druga, pożyczkowa, wynosi 11,507 mld euro. Jak informuje rząd, "spłata pożyczki zakończy się nie później niż po 30 latach tj. do 2058 r.".

Reklama

Walka o poprawę klimatu

Plan przewiduje przeznaczenie funduszy na rozwój kilku obszarów. Największy nacisk został położony na zieloną transformację. Aż 42,7 proc. wszystkich środków pieniężnych przyznanych Polsce ma zostać na ten cel. Ma być on osiągnięty kilkutorowo. KPO zakłada zwiększenie wykorzystania alternatywnych źródeł energii, termomodernizację budynków, budowę farm wiatrowych na Bałtyku.

Jednocześnie pieniądze mają pomóc w walce o czyste powietrze. Miasta o najgorszym stanie powietrza mają mieć obowiązek wprowadzenia strefy nieskoemisyjnego transportu. Samorządy mają otrzymać dofinansowanie do zakupu zero- i nieskoemisyjnych pojazdów komunikacji miejskiej. Do 2026 roku ich udział w rynku ma wzrosnąć o 100 proc.

Zastrzyk gotówki dla służby zdrowia

Państwowa służba zdrowia ma otrzymać dofinansowanie w ramach walki z najpopularniejszymi przyczynami zgonów w Polsce - chorobami krążenia i nowotworami. KPO zakłada powstanie Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma umożliwić pacjentom m.in. sprawniejszą i dokładniejszą diagnostykę oraz dostęp do innowacyjnych metod leczenia. Opieka kardiologiczna ma zostać zreformowana.

"Ma ona zapewnić wszystkim pacjentom, niezależnie od miejsca zamieszkania, opiekę kardiologiczną w oparciu o te same standardy diagnostyczne i terapeutyczne, tj. jednolicie określone ścieżki oraz to, że system elastycznie odpowiada na ich potrzeby." - czytamy w dokumencie.

Przyznane Polsce pieniądze mają przyczynić się także do zwiększenia liczby miejsc na studiach lekarskich. Plan zakłada inwestycje, które mają pozwolić na modernizację i wyposażenie uczelni w tym celu.               

Reformę ma przejść także system dokumentacji medycznej. W 2026 roku przewiduje się, że już 60 proc. typów dokumentów będzie miało formę cyfrową.

Internet dla wszystkich

KPO zakłada również rozwój sieci, która ma zapewnić powszechny dostęp do szybkiego internetu, zwłaszcza tam, gdzie na mapach widać "białe plamy".  

"Pomimo wzrostu poziomu pokrycia kraju infrastrukturą szerokopasmową, umożliwiającą korzystanie z usług dostępu do Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, wciąż niemal 35 proc. gospodarstw domowych w Polsce nie może korzystać z takich usług. Wyraźne różnice w dostępie do nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej występują między miastami i obszarami wiejskimi oraz Polską zachodnią i wschodnią." - czytamy w KPO.

Cyfryzacja ma postępować w przestrzeni publicznej wraz z dostępem do szerokiej gamy e-usług. Pomóc w tym mają polskie satelity - pierwszy z nich ma zostać wystrzelony na orbitę do 2025 roku.

Paulina Błaziak

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: KPO | pieniądze z KPO | Krajowy Plan Odbudowy | UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »