Odkryto złoża uranu w Polsce. "To przełomowe wydarzenie"

Złoża uranu zostały potwierdzone na terenie województwa świętokrzyskiego - poinformowała Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. Odkrycia dokonano podczas prac poszukiwawczych, jednak spółka nie chce ujawnić ich dokładnej lokalizacji. W najbliższych miesiącach mają być prowadzone prace w celu ustalenia rozmiaru złóż i potencjalnych metod eksploatacji. Polska dysponuje łącznie około 100 tys. ton uranu naturalnego. Do tej pory potwierdzono jednak zaledwie 7 tys. ton.

W 2021 roku Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria złożyła wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o udzielenie pozwolenia na poszukiwania złóż z zawartością uranu. 

"Po przekazaniu koncesji zostały rozpoczęte prace poszukiwawcze, w ramach których potwierdzono obecność uranu w złożu na terenie województwa świętokrzyskiego" - poinformowała we wtorek spółka ŚGP Industria. 

- Podjęte przez spółkę trzy lata temu wysiłki na rzecz rozwoju górnictwa w województwie świętokrzyskim i dostępu do surowców krytycznych w Polsce, w tym kluczowego dla sektora jądrowego uranu, przynoszą pierwsze rezultaty - powiedział prezes ŚGP Industria Szczepan Ruman. 

Reklama

Złoża uranu w Świętokrzyskim. Tuż obok planowanego reaktora

Odnalezione złoża uranu mają być ważnym wydarzeniem z punktu widzenia rozwoju współpracy Industrii z Rolls-Royce przy wdrażaniu w Polsce małych reaktorów modułowych SMR. W najbliższych miesiącach spółka będzie prowadzić prace mające dokładnie określić zawartość poszczególnych pierwiastków w złożu, rozmiar złoża oraz potencjalne metody jego eksploatacji.

Spółka prowadziła badania na bazie dokumentów z Narodowego Archiwum Geologicznego Państwowego Instytutu Geologicznego PIB w Warszawie. W NAG PIG zachowały się dokumenty związane z rozwojem radzieckiego programu atomowego i poszukiwaniami rud uranu w Górach Świętokrzyskich w latach 50. Te prowadzono m.in. w okolicach Daleszyc i Łagowa w powiecie kieleckim

Radzieckie poszukiwania uranu w tych miejscach nie przyniosły pozytywnych rezultatów, a wartości pomiarów radiometrycznych zaklasyfikowano jak nieperspektywiczne. 

Dokładna lokalizacja złóż uranu owiana tajemnicą

Industria na razie nie zdradza dokładnej lokalizacji, w której odkryto złoże. Przekazała natomiast, że jest to tzw. złoże polimetaliczne, zawierające więcej niż jeden metal

Złoża uranu były już eksploatowane w Górach Świętokrzyskich. Jak podaje Muzeum Narodowe w Kielcach złoże rud uranu w Rudkach (pow. kielecki), jako kopalinę towarzyszącą pirytom, odkryli geolodzy w 1952 roku. Jego eksploatacją zajmowały się Zakłady Przemysłowe R-1 z siedzibą w Kowarach na Dolnym Śląsku. Od 1956 roku kopalnia wysyłała wydobytą rudę uranową do Kowar, gdzie była sortowana i wzbogacana, po czym wywożona do ZSRR. Do roku 1968 w Rudkach wydobyto ok. 5 tys. ton rudy, co odpowiadało ok. 3-4 tonom czystego uranu.

W Polsce nawet 100 tys. ton złóż uranu

Krajowe zasoby złóż uranu rozmieszczone są na kilku dużych obszarach, przede wszystkim w Sudetach, w Górach Świętokrzyskich, na Podlasiu i na Warmii (w rejonie między Krynicą Morską i Pasłękiem) - wynika z danych publikowanych na stronach rządowych.

Natomiast Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej szacuje, że Polska dysponuje łącznie ok. 100 tys. ton uranu naturalnego (tzw. zasoby prognozowane). Zasoby zidentyfikowane są mniejsze - ok. 7 tys. ton uranu. 

Należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu ŚGP Industria jest właścicielem trzech kopalni na terenie woj. świętokrzyskiego, w których eksploatuje złoża dolomitów dewońskich, wykorzystywanych jako kruszywo oraz ekologiczne nawozy używane do odkwaszania gleb. W 2022 r. ŚGP Industria podpisała z Rolls-Royce SMR Ltd memorandum, które rozpoczęło współpracę przy wdrażaniu małych reaktorów modułowych (SMR - ang. small modular reactor) w technologii Rolls-Royce w Polsce. 

Celem Industrii jest zbudowanie łańcucha dostaw zunifikowanych części i modułów do produkcji SMR zarówno na rynek polski, jak i na eksport. ŚGP Industria ma również w planach uruchomienie do trzech reaktorów SMR w celu dekarbonizacji regionalnej infrastruktury energetycznej oraz do produkcji wodoru. Ma to umożliwić zastąpienie w przyszłości ponad 8GW elektrowni węglowych w południowej Polsce za pomocą SMR po 2030 r. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoże | uran
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »