Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury dla Polski wzrósł w grudniu

​Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury dla Polski wyniósł w grudniu 90,9 punktów - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Choć na przestrzeni miesiąca nastroje przedsiębiorców się poprawiły, to nadal są dalekie od optymizmu.

Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury w naszym kraju wyniósł w grudniu br. 90,9 pkt wobec 89,5 pkt w listopadzie. Dla porównania, przed rokiem był to wynik 106,3. Oznacza to nieznaczną poprawę nastrojów przedsiębiorców w poszczególnych branżach na przestrzeni miesiąca, choć te nadal są sceptyczne.

"W grudniu w większości prezentowanych obszarów gospodarki utrzymują się negatywne oceny koniunktury. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury znajduje się poniżej średniej długookresowej we wszystkich obszarach" - można przeczytać w raporcie GUS. 

Reklama

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej obliczany jest na podstawie odpowiedzi przedstawicieli poszczególnych branż na pytania związane z przyszłością ich firm względem sytuacji gospodarczej. Wartość poniżej zera oznacza negatywny stosunek do obecnych i przyszłych warunków biznesowych. 

Najgorsze nastroje panują w branży budowlanej

Najniższy wskaźnik odnotowano w sektorze budowlanym, który wyniósł -23,9 pkt w grudniu br. Przed rokiem odczyt wskazał na -15,4, co może sugerować, że ubiegłoroczne problemy wynikające z ograniczeń gospodarczych i pandemii koronawirusa nie były  dla branży aż tak istotne jak nadchodzące spowolnienie gospodarcze.

W negatywny sposób koniunkturę ocenili również przedstawiciele sektorów "przetwórstwo przemysłowe" oraz "zakwaterowanie i gastronomia" (w obu przypadkach -19,5 pkt).  

Wyjątkami spośród wszystkich branż są "informacja i komunikacja" oraz "finanse i ubezpieczenia". W obu sektorach koniunktura była oceniania pozytywnie - w przypadku tej pierwszej 8 pkt, w przypadku drugiej 9,9. Wymienione odczyty są niższe od ubiegłorocznych, gdy firmy IT oceniały koniunkturę gospodarczą średnio na 13,7 pkt, natomiast sektor finansowy na 15 pkt.  

Alan Bartman

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »