Orlen coraz bliżej rozpoczęcia budowy morskich wiatraków
Należąca do Orlenu spółka Baltic Power zakończyła badanie geotechniczne dna morskiego, w ramach inwestycji w budowę farm wiatrowych na Bałtyku. To podstawa do opracowania projektu fundamentów dla około 70 turbin wiatrowych, morskich stacji elektroenergetycznych oraz ich połączenia kablowego z infrastrukturą przesyłową na lądzie.
Prace trwały przez dziewięć miesięcy. Pomiary prowadzono na liczącym ponad 130 km2 obszarze farmy oraz liczącej ponad 30 km trasie kablowej wyprowadzającej energię z morza na ląd. W ramach realizowanych prac zespół kilkuset badaczy, techników i operatorów wykonał tysiące pomiarów i sondowań. Łącznie statki biorące udział w kampanii pracowały ponad 20 tysięcy godzin.
W tym czasie wykonano kilka tysięcy metrów specjalistycznych wierceń w miejscach planowanych posadowień elementów infrastruktury farm. Ich głębokość w zależności od miejsca prowadzenia badań sięgała nawet kilkudziesięciu metrów.
- Wraz z zakończeniem budowy farmy w roku 2026 wzmocnimy bezpieczeństwo energetyczne Polski, dostarczając gospodarce do 1,2 GW czystej energii z morza - mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.
Dokumentacja ta jest jednym z kluczowych elementów opracowywanego obecnie finalnego projektu farmy, w tym rozmieszczenia turbin wiatrowych, stacji energetycznych i kabli, który przesądzi o wyborze technologii. Od grudnia 2021 roku nad projektem fundamentów turbin wiatrowych pracuje na zlecenie Baltic Power firma JBO (Jörss - Blunck - Ordemann GmbH). To jeden z najbardziej doświadczonych na rynku dostawców w zakresie projektowania konstrukcji dla morskich farm wiatrowych.
Równocześnie z pracami projektowymi prowadzony jest proces przetargowy na dostawcę fundamentów, który spółka planuje zakończyć jeszcze w 2022 roku.
Baltic Power to inwestycja realizowana wspólnie przez Orlen i Northland Power. Budowa farmy o mocy do 1,2 GW zaplanowana jest na lata 2024-2026. W tym czasie na morzu stanie około 70 turbin o minimalnej mocy 14MW, które docelowo zasilą czystą energią nawet milion gospodarstw domowych.
morb
Zobacz również: