Orlen ogłasza nową inwestycję. W Wielkopolsce ruszy budowa

Orlen rozpoczyna budowę nowych farm fotowoltaicznych w Wielkopolsce. Instalacje zostaną zrealizowane od zera, a ich ukończenie jest planowane na drugą połowę 2024 roku. Zgodnie z szacunkami koncernu dostarczą energię elektryczną, która wystarczy do pokrycia zapotrzebowania ok. 80 tys. gospodarstw domowych.

Spółka Energa Green Development (EGD) wydała polecenie rozpoczęcia prac budowlanych dla dwóch nowych farm fotowoltaicznych o łącznej docelowej mocy ok. 68 MW - podał w poniedziałek Orlen.

Nowe projekty - PV Mitra (ok. 65,6 MW) i PV Żuki (ok. 2,4 MW) - to projekty typu green field, czyli realizowane "od zera". Zakończenie prac jest planowane na drugą połowę przyszłego roku. 

"W ten sposób inicjujemy początek realizacji portfela własnych projektów OZE o łącznej mocy sięgającej obecnie 600 MW" - wskazał cytowany w komunikacie prezes EGD Szymon Wojnicki.

Reklama

Nowa inwestycja w powiecie tureckim

Oba nowe aktywa OZE zlokalizowane mają zostać w powiecie tureckim w Wielkopolsce, w sąsiedztwie działających już aktywów Energi: farmy wiatrowej Przykona o mocy 31 MW oraz dwóch instalacji fotowoltaicznych - PV Gryf (ok. 25 MW) i PV Przykona (ok. 1 MW).

Zgodnie z szacunkami Grupy Orlen PV Mitra i PV Żuki wraz ze źródłami OZE będącymi już w eksploatacji w powiecie tureckim w ciągu roku wytworzą energię elektryczną, która wystarczy do pokrycia zapotrzebowania ok. 80 tys. gospodarstw domowych. To wystarczyłoby ze sporym naddatkiem na zaspokojenie potrzeb liczącego ponad 80 tys. mieszkańców powiatu

Jednocześnie produkcja ze wszystkich pięciu instalacji w gm. Przykona zredukuje emisję CO2 do atmosfery o ok. 173 tys. ton rocznie - poinformowano.

Energa na wysokich obrotach

Prezes zarządu Energi Wytwarzania Piotr Meler zaznaczył, że "obecny czas to bardzo intensywny rozwój nowych mocy wytwórczych w Energa Wytwarzanie". Przypomniał, że "w tym roku już zostało uruchomione niemal 90 MW źródeł fotowoltaicznych".

Orlen przypomniał też, że miesiąc temu - w lipcu 2023 roku - grupa zawarła ze spółką EDP Renewables Polska warunkową umowę zakupu trzech zlokalizowanych w Wielkopolsce farm wiatrowych o łącznej mocy 142 MW. W ramach transakcji zabezpieczono również opcję uzupełnienia ich o aktywa fotowoltaiczne (o mocy do 159 MW), między innymi na zasadzie przyłączenia w formule cable-pooling.

Uruchomione w 2021 i 2022 roku farmy produkują tyle energii, ile rocznie zużywa ok. 240 tys. gospodarstw domowych, wskazuje koncern. "Przejmowane aktywa są nie tylko jednymi z najnowocześniejszych, ale i najbardziej efektywnych farm wiatrowych w Polsce. W ich skład wchodzą turbiny o mocy 4,2 MW, jedne z największych pracujących obecnie w Polsce. Transakcja ma zostać sfinalizowana jeszcze w tym roku" - przekazał Orlen w poniedziałkowym komunikacie.

PKNORLEN

62,0500 -1,0900 -1,73% akt.: 04.03.2024, 17:00
  • Otwarcie 63,6400
  • Max 64,0000
  • Min 61,9200
  • Kurs odniesienia 63,1400
  • Suma wolumenu 1 253 961
  • Suma obrotów 78 304 347,94
  • Widełki dolne 57,2800
  • Widełki górne 70,0000
Zobacz również: MOL UNIMOT GLCOSMED

Również w lipcu Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech instalacji fotowoltaicznych, których realizacja planowana jest w województwie wielkopolskim. Transakcja dotyczy dwóch projektów OZE. Pierwszym jest projekt Opalenica, który obejmuje trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 22 MW. Drugim - hybrydowy projekt Sompolno łączący turbiny wiatrowe o mocy 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy 10 MW.

Do 2030 roku Orlen chce dysponować OZE o łącznej mocy 9 GW. 

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »