Reklama

Osiem najbardziej perspektywicznych rynków dla eksporterów

Indie, Wietnam, Bangladesz, Filipiny, Tanzania, Kenia, Peru, Kolumbia - to najbardziej perspektywiczne rynki wschodzące dla eksporterów, wynika z raportu firmy Atradius, jednego z ubezpieczycieli należności w obrocie gospodarczym.

Pobierz za darmo program PIT 2015

Tegoroczni faworyci mają przed sobą nie tylko korzystne perspektywy wzrostu gospodarczego, od 2,7 proc. (Kolumbia) do 7,5 proc. (Indie), ale również oferują nowe możliwości także dla polskich przedsiębiorców. Rozwój tych państw stymuluje stabilna sytuacja polityczna i makroekonomiczna, a także spadające ceny surowców (np. ropa i metale). Korzystają one również na rosnących inwestycjach i coraz większej klasie średniej, napędzającej popyt wewnętrzny.

Reklama

Branże o największym potencjale na rynkach wschodzących w 2016 roku:

Branża handlowa, elektronika i dobra konsumpcyjne

Bangladesz, Indie i Wietnam oferują eksporterom nowe możliwości w segmencie elektronicznym i dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku w wyniku rosnących dochodów rozporządzalnych konsumentów, urbanizacji i coraz lepszej jakości życia. Rynek handlowy w Indiach do 2020 r. zwiększy się dwukrotnie.

Z kolei w Wietnamie konsumenci preferują zagraniczne marki, postrzegane jako lepsze pod względem jakości produktów i standardów higienicznych.

Eksperci przewidują, że w perspektywie kolejnych 5 lat dla zagranicznych eksporterów najatrakcyjniejszym rynkiem handlowym w Ameryce Łacińskiej będzie Kolumbia, do czego przyczyni się rosnąca konsumpcja prywatna. Tymczasem sektor technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) ma przed sobą bardzo korzystne perspektywy w Peru, gdzie tylko 30 proc. mieszkańców ma dostęp do Internetu.

Przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych

W Indiach spodziewany jest zaś silny popyt na import tworzyw sztucznych i produktów chemicznych, do czego przyczyni się dalszy wzrost aktywności przemysłowej i poprawiające się perspektywy dla segmentu użytkownika końcowego.

Branża budowlana

W Kenii i Tanzanii zagraniczne firmy oferujące usługi budowlane mogą zyskać na rozwoju infrastruktury, w tym budowanych nowych portach. Również sektor budowlany w Peru jest na ścieżce wzrostowej, napędzany inwestycjami peruwiańskiego rządu.

Maszyneria i dobra kapitałowe

Rozwój gospodarczy i zwiększone wydatki infrastrukturalne w Indiach, Wietnamie, Kenii i Tanzanii oferują nowe możliwości firmom z branży maszynerii i dóbr kapitałowych. Niemniej, w przypadku Kenii i Tanzanii trzeba liczyć się z dużą konkurencją ze strony firm azjatyckich.

Branża farmaceutyczna i urządzeń medycznych

W ocenie analityków, wietnamski rynek farmaceutyczny oferuje perspektywy wzrostu, ponieważ lokalny rząd dąży do poprawy systemu ochrony zdrowia. Według ekspertów, popyt na urządzenia medyczne i usługi zdrowotne w Wietnamie jest duży i wciąż niewyczerpany.

- Rynki wschodzące mają duży potencjał do dalszego rozwoju, na czym mogą skorzystać polskie firmy. Należy jednak pamiętać, że ekspansja zagraniczna powinna zostać poprzedzona dogłębną analizą rynku i lokalnych regulacji. Warto też zadbać o odpowiednie zabezpieczenie transakcji na wypadek braku zapłaty przez kontrahenta i powierzyć zarządzanie należnościami specjalistycznej firmie ubezpieczeniowej o międzynarodowym zasięgu, która pomoże również utrzymać dobre relacje klienta z dostawcami. - podsumowuje Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradius w Polsce.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »