Ostatnie dni na wolności. Oszustka z Doliny Krzemowej wkrótce trafi do więzienia

Elizabeth Holmes, założycielka Theranos - nieistniejącego już start-upu, który miał opracować rewolucyjną metodę badania krwi, a okazał się oszustwem - ma do 30 maja rozpocząć karę więzienia. Amerykanka została skazana na 11 lat i 3 miesiące pozbawienia wolności po tym, jak udowodniono, że jej metoda badań nie działa i oszukała inwestorów. Holmes i jej były partner, Ramesh Balwani, zostali też zobowiązani do wypłaty poszkodowanym 452 milionów dolarów.

Elizabeth Holmes, zwana największą oszustką z Doliny Krzemowej, miała stawić się do więzienia 27 kwietnia, ale w ostatniej chwili złożyła apelację. Liczyła, że do czasu jej rozpatrzenia pozostanie na wolności. Sąd jednak orzekł, że podczas odwoływania się od wyroku Holmes będzie przebywać w więzieniu. Nie pomogły argumenty prawników, że kobieta musi zajmować się dziećmi. Ma ich dwoje -  jednorocznego syna i trzymiesięczną córkę. 

200 testów z kropli krwi

Przed kilkoma laty Elizabeth Holmes przyjechała do Doliny Krzemowej z czarną skrzynką o nazwie “Edison”. Zapewniała, że jest to rewolucyjny wynalazek, który jest w stanie wykonać 200 testów w ciągu niespełna godziny, analizując pobraną z palca jedną kroplę krwi. Mając 19 lat, Holmes porzuciła studia na Uniwersytecie Stanforda i założyła Theranos - start-up, który produkował tajemnicze urządzenia. W 2014 roku firma była wyceniana na 9 mld dolarów. 

Reklama

Wkrótce kobieta została okrzyknięta Markiem Zuckerbergiem biotechnologii i najmłodszą miliarderką świata, która sukces finansowy zawdzięcza samej sobie. Jej majątek był wyceniany przez Forbesa na 4,5 mld dolarów. W rewolucyjną metodę, która miała zmienić system opieki zdrowotnej USA, zainwestowano prawie miliard dolarów. Badania wsparł m.in. potentat medialny Rupert Murdoch, a doradcą Holmes był Henry Kissinger - były sekretarz stanu. 

Wall Street Journal demaskuje

Kiedy w 2015 roku Wall Street Journal przeprowadził dochodzenie, okazało się, że metoda działała w przypadku 12 na 100 testów i w 2018 roku start-up upadł. Cztery lata później za oszukanie inwestorów Elizabeth Holmes została skazana na 11 lat i trzy miesiące więzienia. Holmes będzie odsiadywała karę w Bryan w Teksasie - federalnym więzieniu dla kobiet o minimalnym rygorze. 

Kara nie tylko będzie obejmowała pozbawienie wolności. W oddzielnym orzeczeniu sędzia nakazał wypłacenie ofiarom mistyfikacji odszkodowania. Była właścicielka Theranos i jej były partner, Ramesh Balwani, mają solidarnie, po połowie, przekazać na to konto 452 milionów dolarów. Dawny dyrektor operacyjny start-upu przed miesiącem stawił się do więzienia i rozpoczął odsiadywanie kary 13 lat pozbawienia wolności. 

ew, CNN 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elizabeth Holmes | kara więzienia | Dolina Krzemowa | oszustwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »