Oto buble prawne wymagające pilnej zmiany

Okazuje się, że w akcie urodzenia można mieć wpisanych trzech ojców, a przerwa na karmienie piersią przysługuje także rodzicom nastolatka. To tylko niektóre z bubli prawnych, które wychwycili autorzy raportu "Poprawmy prawo", przygotowanego przez Prawo.pl i LEX.

Wskazano w nim na przepisy wymagające pilnej poprawy, w tym na regulacje o spadkach, dodatku covidowym oraz te dotyczące zatorów płatniczych, alimentów, opodatkowania darowizn, doradztwa podatkowego i księgowości, raportowania umów o dzieło, studiów doktoranckich, ochrony danych osobowych czy segregowania śmieci.

Niektóre buble prawne mogą zaskakiwać. Przykładem jest możliwość wpisania trzech ojców w akcie urodzenia. Przez ustawowe domniemanie ojcostwa ojciec biologiczny nie może wystąpić o ustalenie, że nim jest. Kiedy w toku spraw rozwodowych przychodzą na świat dzieci ze związków pozamałżeńskich, nawet gdy jest zgoda, kto jest ojcem, trzeba to rozstrzygać przed sądem. Sprawy ciągną się miesiącami, są kosztowne i stresujące. Stare przepisy nie przewidziały zmian społecznych. A w akcie urodzenia dziecko ma wpisanych trzech ojców, wyjaśniają autorzy raportu.

Reklama

Inny przykład to przepisy o przerwach w pracy na karmienie dzieci. Przerwa na karmienie piersią przysługuje nawet rodzicowi nastolatka. Okazuje się bowiem, że nie ma żadnych ograniczeń czasowych do korzystania przez pracownicę z prawa do przerw na karmienie dziecka piersią. Przepis nie uzależnia tego ani od wieku dziecka, ani od udowodnienia faktu jego karmienia w ten sposób. Zdaniem ekspertów, prawo wymaga zmiany, bo rodzi wątpliwości, a pracodawca nie ma możliwości zakwestionowania uprawnienia, nawet gdy dochodzi do nadużyć.

Problemy z bublami prawnymi dotyczą także przedsiębiorców. Firmy nie wiedzą, jak stosować przepisy w zakresie wystawiania faktur do paragonów przy transakcjach do 450 złotych. Krajowa Informacja Skarbowa wydaje sprzeczne interpretacje, a dostępne objaśnienia niewiele pomogły. Sklepy natomiast nie wiedzą, jak dokumentować sprzedaż, a ich klienci mają problemy z odliczeniem podatku. Zmiana przepisów jest konieczna - i to szybko, podkreślają twórcy publikacji. I zwracają uwagę, że cały czas brakuje także przepisów o  pracy zdalnej. A problem stał się szczególnie istotny w  okresie epidemii.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Autorzy publikacji zwracają również uwagę na konieczność poprawy trybu tworzenia prawa. Ustawa covidowa była zmieniana aż 66 razy. Już w dacie wejścia w życie nowelizowały ją cztery ustawy. Proces legislacyjny jest coraz bardziej skracany, a projekty często nie są konsultowane - zauważają.

Do zgłaszania wadliwych aktów prawnych i brakujących przepisów zaproszeni zostali także czytelnicy Prawo.pl i użytkownicy LEX, a liczba zgłoszeń przeszła oczekiwania redakcji. - W raporcie przedstawiamy tylko najważniejsze przepisy wymagające pilnej zmiany - stan na koniec 2020 roku, wciąż aktualny. Nadal będziemy przyglądać się regulacjom do poprawy i procesowi tworzenia prawa - podkreślają Ewa Usowicz i Jacek Żmuda, kierujący redakcjami Prawo.pl i LEX.

d.e.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo | zmiany w prawie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »