Padł rekord. Wydobycie i sprzedaż węgla najwyższe w tym roku

Miesięczne wydobycie i sprzedaż węgla kamiennego z polskich kopalń były w październiku najwyższe w tym roku. Z danych Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, iż produkcja węgla kamiennego przekroczyła 4,8 mln ton, a sprzedaż zbliżyła się do 4,7 mln ton. Rok wcześniej wydobycie w październiku przekroczyło 4,3 mln ton, a sprzedaż wyniosła ponad 3,9 mln ton.

W tym roku od marca do sierpnia kopalnie co miesiąc wydobywały więcej węgla niż sprzedawały. We wrześniu po raz pierwszy wielkość produkcji i sprzedaży zostały zrównoważone. W październiku wydobycie znów było większe od poziomu sprzedaży, jednak różnica nie była duża, rzędu 135 tys. ton.

W końcu października na przykopalnianych zwałach leżało ponad 3,9 mln ton niesprzedanego surowca, wobec 3,8 mln ton miesiąc wcześniej. Przed rokiem stan zapasów wynosił ponad 1,4 mln ton węgla, zaś w końcu grudnia zeszłego roku było to blisko 2,2 mln ton.

Reklama

W ubiegłym roku miesięczne wielkości produkcji i sprzedaży węgla były zrównoważone, a kopalnie z reguły na bieżąco sprzedawały całą miesięczną produkcję. W tym roku jedynie w styczniu, lutym i wrześniu miesięczna sprzedaż była wyższa od wydobycia - w pozostałych miesiącach kopalnie więcej węgla wydobywały niż sprzedawały. Największą różnicę odnotowano w czerwcu br., kiedy na zwały trafiło ponad 800 tys. ton niesprzedanego surowca.

Czerwiec najgorszym miesiącem. Historyczny rekord najniższej miesięcznej sprzedaży węgla

W ciągu 10 miesięcy tego roku wielkość krajowego wydobycia węgla wyniosła ok. 39,7 mln ton wobec ponad 43,8 mln ton w ciągu 10 miesięcy 2022 r., a sprzedaż węgla sięgnęła ok. 37,7 mln ton wobec ok. 44,2 mln ton przed rokiem. Rok do roku wydobycie było mniejsze o ok. 9,3 proc. (4,1 mln ton), a sprzedaż o ok. 14,7 proc. (ok. 6,5 mln ton).

Najniższe w tym roku wydobycie węgla odnotowano w kwietniu i lipcu (ponad 3,5 mln ton), a najniższą sprzedaż w czerwcu (niewiele ponad 3 mln ton, wobec prawie 4,2 mln ton rok wcześniej). W szóstym miesiącu roku padł tym samym historyczny rekord najniższej miesięcznej sprzedaży węgla z polskich kopalń; nawet w trudnym pandemicznym maju 2020 kopalnie sprzedały o blisko 0,5 mln ton węgla więcej.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: górnictwo | wydobycie węgla | węgiel | sprzedaż węgla | kopalnie | ARP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »