Pakiet pobudzenia gospodarki spełnił zadanie - Biden

Pakiet pobudzenia gospodarki uchwalony przez Kongres z inicjatywy rządu skutecznie pomaga w wychodzeniu z recesji - przekonywał w czwartek wiceprezydent USA, Joe Biden.

W przemówieniu wygłoszonym w waszyngtońskim Brookings Institution Biden powoływał się na opinie niezależnych ekonomistów, według których rządowy plan przyczynił się dotychczas do stworzenia lub zachowania od 500 do 750 tysięcy miejsc pracy.

Biden powiedział, że w przyszłym tygodniu Zespół Doradców Ekonomicznych prezydenta Baracka Obamy ogłosi dokładny raport o sytuacji na rynku pracy.

"Jestem optymistą, że raport ten pokaże, iż osiągnęliśmy wyznaczone cele, jeśli chodzi o miejsca pracy. Wydobędziemy się z tej wielkiej recesji" - oświadczył.

Reklama

Prezydent Obama mówił wcześniej, że pakiet stymulacyjny stworzy w sumie lub pozwoli zachować około 2 milionów miejsc pracy.

Republikanie kwestionują podane przez Bidena liczby, zwracając uwagę, że nie sposób obliczyć, ile miejsc pracy zostało "zachowanych" dzięki pakietowi pobudzenia gospodarki.

Polega on głównie na ogromnych wydatkach z budżetu na kwotę 787 miliardów dolarów, które miały skłonić konsumentów do zakupów, a biznes do inwestowania, oraz umożliwić publiczne inwestycje, m.in. w naprawę infrastruktury. Dochodzą do tego ulgi podatkowe.

Gospodarka wykazuje ostatnio oznaki odbijania się od dna. Potwierdzili to w środę przedstawiciele Rezerwy Federalnej; ich zdaniem można oczekiwać powolnego wzrostu PKB w drugiej połowie tego roku.

Amerykanie na ogół nie odczuwają jednak na razie poprawy, ponieważ nie łączy się ona ze zwiększaniem zatrudnienia przez sektor prywatny. Miejsca pracy ocalały głównie w administracji publicznej.

Bezrobocie sięga prawie 10 procent i ekonomiści przewidują, że w przyszłym roku utrzyma się na tym poziomie.

Według sondażu instytutu Gallupa, 41 procent mieszkańców USA uważa, że pakiet stymulacyjny pomógł gospodarce, ale 33 procent jest zdania, że nie miał na nią wpływu, a 24 proc. - że nawet jej zaszkodził. Pakiet przyczynił się do powiększenia deficytu budżetowego, który przekracza już bilion dolarów.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: wiceprezydent USA | pobudzenie | biden | pakiet | USA | procent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »