Pakistańska waluta rosła najszybciej na świecie. Może się jeszcze umocnić
Pakistańska rupia odbiła się z historycznych minimów i we wrześniu była najlepiej radzącą sobie walutą na świecie pod względem zyskiwania do dolara. Do tego wciąż ma jeszcze potencjał, by się umocnić.
Na początku września br. waluta Pakistanu osłabiła się do rekordowo niskiego poziomu - za jednego dolara amerykańskiego trzeba było wówczas płacić 307 pakistańskich rupii. Od tego czasu umocniła się jednak o ponad 8 proc. i obecnie jeden dolar kosztuje 275 rupii pakistańskich.
Według największej w Pakistanie firmy świadczącej usługi finansowe i maklerskie, Arif Habib, to 8-procentowe umocnienie było najsilniejszym wzrostem wartości wśród światowych walut we wrześniu.
Pakistańskiej walucie pomogły działania lokalnego rządu, który postanowił ukrócić rozpowszechniony na szeroką skalę proceder nielegalnego handlu dolarem. Pakistańskie służby dokonały w tym celu nalotów na rozsiane po całym kraju kantory, które kupowały i sprzedawały dolary nieoficjalnymi kanałami, nie dokumentując transakcji.
Jak powiedział CNBC Tahir Abbas, szef działu analiz w Arif Habib, pakistańska rupia może umocnić się jeszcze bardziej, biorąc pod uwagę, że rząd chce kontynuować zaostrzony kurs wobec nielegalnego obrotu dolarem.
Pozostaje jednak pytanie, ile z tego umocnienia należy przypisać czynnikom fundamentalnym, zauważa Steve Hanke, który wykłada ekonomię stosowaną na John Hopkins University. Zwraca on uwagę, że na kondycji pakistańskiej rupii mocno zaważyły w ostatnim czasie kwestie geopolityczne i czynniki wewnętrzne - ale być może ostatnie umocnienie to znak, że czynniki fundamentalne wspierają lokalną walutę.
Gospodarka Pakistanu mierzy się z wyniszczającym zadłużeniem i kurczącymi się rezerwami zagranicznymi, a Bank Światowy szacuje, że realny PKB tego kraju w roku obrotowym 2023 skurczy się o 0,6 proc. Jeszcze w ubiegłym roku pakistańska gospodarka urosła mocno, bo o 6,1 proc.
Pakistan zmaga się też z galopującym wzrostem cen - według wyliczeń Banku Światowego, średnia inflacja konsumencka w roku obrotowym 2023 wyniosła 29,2 proc. (w porównaniu z 12,2 proc. w poprzednim roku), osiągając najwyższy poziom od kilkudziesięciu lat. Jako że za wysoką inflację odpowiadała między innymi słaba lokalna waluta, pojawia się szansa, że umocnienie pakistańskiej rupii zaowocuje także zmniejszeniem presji inflacyjnej - mówi Steve Hanke.
Według danych Arif Habib, drugą najlepiej radzącą sobie we wrześniu walutą na świecie, jeśli chodzi o umocnienie w stosunku do dolara, była rupia maurytyjska, która zyskała do dolara 0,7 proc., a na trzecim miejscu w tym rankingu znalazł się dolar hongkoński, który zanotował 0,2 proc. umocnienia wobec amerykańskiej waluty.