Pandemia zatrzymała polski eksport drobiu i jaj
Sytuacja na polskim rynku drobiu i jaj stopniowo się poprawia, choć ceny skupu nadal utrzymują się na poziomach znacząco niższych niż przed wybuchem pandemii. Zdaniem analityków Credit Agricole, kluczowy z punktu widzenia dalszej sytuacji cenowej na rynku będzie dalszy przebieg pandemii.
W naszym scenariuszu bazowym zakładamy, że pod koniec II kw. 2021 r. zacznie ona stopniowo wygasać.
Uważamy, że będzie to sprzyjać ożywieniu aktywności w sektorze HoReCa (hotele, restauracje, kawiarnie), co będzie oddziaływać w kierunku wzrostu ceny skupu drobiu. Wyższy popyt zbiegnie się w czasie z niższą podażą mięsa będącą efektem silnego spadku opłacalności jego produkcji, co będzie dodatkowym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu cen drobiu.
Polska branża drobiarska nadal zmaga się z ograniczeniami eksportowymi na rynki trzecie związanymi z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Uwzględniając ostatnie ogniska choroby, Polska może odzyskać status kraju wolnego od ptasiej grypy najwcześniej w czerwcu br., co również miałoby pozytywny wpływ na ceny.
W okresie I-XI 2020 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) spadła o 8,7proc. r/r wobec wzrostu o 11,0 proc. w analogicznym okresie 2019 r., co wynikało z przede wszystkim z niższych cen uzyskiwanych przez polskich eksporterów. Tym samym polski eksport drobiu spadł w 2020 r. po raz pierwszy od 2009 r.
Cena skupu drobiu wyniosła w styczniu 3,49 zł/kg (-7,4 proc. r/r), a cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 1,51 zł/kg (+11,2 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w styczniu 2,31 wobec 2,78 przed rokiem, wskazując na silne pogorszenie opłacalności produkcji w ujęciu rocznym.
Uwzględniając sytuację na światowym i krajowym rynku drobiu prognozujemy, że cena skupu drobiu na koniec 2021 r. wyniesie ok. 3,70 zł/kg oraz 3,90 zł/kg na koniec 2022 r.
Ceny jaj nadal kształtują się poniżej poziomów sprzed pandemii. Wzrost cen ograniczany jest przez utrzymujący się relatywnie słaby popyt zagraniczny, m.in. ze względu na niższą aktywność w kanale HoReCa.
Pogorszenie opłacalności produkcji jaj ze względu na silne zwiększenie cen pasz może ograniczać ich podaż w najbliższych miesiącach, co będzie sprzyjać wzrostowi cen. Niemniej jednak uważamy, że wyraźne przyspieszenie wzrostu cen nastąpi nie szybciej niż pod koniec II kw., wraz ze stopniowym wygasaniem pandemii. W okresie I-XI 2020 r. wartość polskiego eksportu jaj obniżyła się o 11,0 proc. r/r wobec wzrostu o 11,2 proc. w analogicznym okresie 2019 r.
Cena skupu jaj klasy M w styczniu wyniosła 29,43 zł/100 sztuk (-18,0 proc. r/r). W tym samym czasie cena pasz dla niosek wyniosła 1,29 zł/kg (+10,6 proc. r/r). W konsekwencji w styczniu relacja cen 100 jaj/pasza ukształtowała się na poziomie 22,90 wobec 30,90 przed rokiem, wskazując na wyraźne pogorszenie opłacalności produkcji jaj.
Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj prognozujemy, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2021 r. wyniesie ok. 33 zł/100 sztuk oraz ok. 35 zł/100 sztuk na koniec 2022 r.
Głównym czynnikiem ryzyka dla naszych prognoz cen drobiu oraz jaj jest dalszy przebieg pandemii, a w szczególności tempo jej wygasania.
źródło: raport Credit Agricole
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl