Pandemiczny zakaz eksmisji zostanie wreszcie zniesiony
Od ponad dwóch lat obowiązuje w Polsce wprowadzony w związku z pandemią zakaz eksmisji lokatorów niepłacących za wynajmowane mieszkanie. Od długiego czasu nie ma on uzasadnienia, ale dopiero teraz ma zostać zniesiony. Uchylenie przepisu znalazło się w projekcie ustawy o automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.
Wprowadzony wiosną 2020 roku, czyli na początku pandemii, zakaz wciąż obowiązuje, mimo, że sytuacja od tamtego czasu diametralnie się zmieniła i trudno szukać uzasadnienia do utrzymywania tego przepisu.
Taki zakaz oznacza, że nie jest możliwa eksmisja osoby zajmującej mieszkanie bez tytułu prawnego, gdy nie wnosi ona opłat związanych z utrzymaniem i korzystaniem z mieszkania, mimo, że w wielu sytuacjach może to doprowadzić do pogorszenia sytuacji właściciela takiego lokalu. Tym bardziej, że czasem wynajmowane mieszkanie jest kupione na kredyt, który trzeba spłacać oraz dodatkowo regulować opłaty za media.
Na problem już w ubiegłym roku, w związku z napływającymi do niego skargami, zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. Wskazywano w nich, że dalsze bezterminowe wstrzymanie eksmisji uniemożliwia ich właścicielom korzystanie z mieszkania lub czerpanie z niego korzyści (w przypadku wynajmu).
O zasadność utrzymywania tego przepisu, czyli art. 15zzu ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 roku, zwanej ustawą covidową zapytaliśmy dwa tygodnie temu Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które jest odpowiedzialne za politykę mieszkaniową oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.
Wówczas otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Rozwoju, że zwróciło się w tej sprawie do Ministerstwa Sprawiedliwości, które jest odpowiedzialne za przepisy dotyczące postępowania egzekucyjnego.
Wczoraj biuro prasowe MS przesłało nam informację, że uchylenie tego przepisu przewiduje rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową.
Projekt, który już wczoraj przeszedł w Sejmie przez I czytanie zakłada uchylenie art. 15zzu. W uzasadnieniu pojawiają się argumenty wcześniej wskazywane przez RPO.
- Omawiana zasada potencjalnie narusza konstytucyjną zasadę ochrony własności oraz zasadę proporcjonalności. Ciężar ochrony lokatorów przeniesiony został bowiem niemal w całości na właścicieli lokali, którzy z zasady nie są prawnie zobowiązani do żadnych świadczeń wobec zajmujących należące do nich nieruchomości lokatorów. Należy przy tym wskazać, że omawiane rozwiązanie zostało wprowadzone w początkowej fazie stanu epidemii COVID-19, kiedy nie był znany jej dalszy przebieg. Po upływie ponad półtorej roku od tej daty jest jasnym, że obawy w tym zakresie były wyolbrzymione, zaś wskutek sprawnie przeprowadzonej przez rząd akcji szczepień wiele restrykcji zostało zniesionych, a sama gospodarka wraca powoli na tory sprzed pandemii. Najlepszym na to dowodem jest dynamiczny rozwój rynku nieruchomości. Dlatego też propozycja uchylenia art. 15zzu ustawy covidowej jest w pełni uzasadniona - napisano w uzasadnieniu.
Projekt ustawy został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji.
Monika Krześniak-Sajewicz