"Państwo powinno zapewnić ściąganie abonamentu"

Prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun uważa, że państwo powinno zapewnić ściąganie abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Braun powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że media publiczne mają obowiązki, których nie mają media komercyjne. Przykładem jest Teatr Telewizji. Media publiczne potrzebują więc pomocy państwa, a taką pomocą powinno być, zdaniem Brauna, egzekwowanie ściągania abonamentu.

Prezes Telewizji dodał, że ściągalność abonamentu w Polsce się załamała, co jest wyjątkową sytuacją na tle Europy. Braun przyznał, że państwo udziela mediom publicznym pomocy na realizację konkretnych celów, ale jest ona zdecydowanie za mała.

Prezes TVP wyraził opinię, że model spółki pomógł przetrwać mediom publicznym. Trzeba się jednak zastanowić, jaki ma być model finansowania spółek medialnych. Braun przypomniał, że minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zadeklarował, iż do 1 września będzie gotowy projekt ustawy o mediach publicznych. Zwrócił jednak uwagę, że obowiązująca ustawa medialna nie jest przestrzegana przez ludzi i instytucje, które nie płacą abonamentu.

Reklama

Juliusz Braun wyraził opinię, że w zwiększeniu wpływów z abonamentu może pomóc uświadamianie ludziom, czym jest abonament i że jest on normą w całej Europie. Prezes TVP przypomniał, że za kilka miesięcy w Wielkopolsce i w województwie lubuskim rozpocznie się cyfrowe nadawanie programów telewizyjnych.

Osoby, które mają starsze telewizory i korzystają tylko z anteny na dachu, będą musiały się zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt. Potrzebna jest więc, zdaniem Brauna, kampania informacyjna. W całej Polsce cyfrowe nadawanie ma zostać wprowadzone od 31 lipca 2013 roku.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | TVP | Juliusz Braun | Juliusz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »