Państwowy Instytut Wydawniczy - jubileusz i groźba likwidacji
- Państwowy Instytut Wydawniczy, jedno z najbardziej zasłużonych polskich wydawnictw, świętuje w tym roku jubileusz 65-lecia w atmosferze zagrożenia. "Istnienie PIW stanęło pod znakiem zapytania" - powiedział PAP dyrektor wydawnictwa Rafał Skąpski.
Państwowy Instytut Wydawniczy podlega ministerstwu skarbu. - Minister skarbu ma prawo analizować wyniki podległych mu spółek i jednostek i właśnie podjął decyzję o bardzo wnikliwej analizie działalności PIW. Od wyniku tej analizy będzie zależał dalszy byt wydawnictwa. Zespół powołany przez ministra ma zakończyć prace pod koniec lutego - powiedział PAP Rafał Skąpski, dyrektor PIW.
- Państwowy Instytut Wydawniczy od dłuższego czasu znajduje się w trudnym położeniu ekonomiczno-finansowym. Niewątpliwy wpływ na to mają generowane przez przedsiębiorstwo straty na prowadzonej działalności podstawowej oraz znaczący poziom zobowiązań, idący w miliony zł. W tej sytuacji konieczne jest dokładniejsze zapoznanie się z sytuacją przedsiębiorstwa m.in. w świetle ustawy o przedsiębiorstwach państwowych - powiedział PAP Maciej Wewiór, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa. - Ministerstwo podejmie najwłaściwszą decyzję co do przyszłości PIW jeszcze w tym półroczu, mając na względzie z jednej strony bogatą historię wydawniczą PIW, z drugiej fatalną sytuację ekonomiczno-finansową przedsiębiorstwa. Na ta chwilę wiążące decyzje nie zapadły - dodał Wewiór.
Bogdan Zdrojewski, minister kultury, powiedział w rozmowie z PAP, że już półtora roku temu niepokoiła go kondycja PIW-u i wystąpił wtedy do ministerstwa skarbu z propozycją wsparcia wydawnictwa. Minister Zdrojewski przypomniał, że zgodnie z dyrektywą, mówiącą o likwidacji państwowych podmiotów prawnych, są plany prywatyzacji takich instytucji. Zdrojewski uważa jednak, że PIW "jest zbyt cenny (...), aby poddawać go ścieżce prywatyzacyjnej czy komercjalizacji".
- Zgłaszam zainteresowanie dorobkiem tej instytucji i takim jej przekształceniem, aby nie doprowadzić do rozproszenia praw majątkowych i praw autorskich - być może uda się zagwarantować tej instytucji dalsze funkcjonowanie jako podmiotu, w którym udziały skarbu państwa będą stuprocentowe - ocenił Zdrojewski.
Państwowy Instytut Wydawniczy obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia. To jedno z najstarszych i najbardziej zasłużonych polskich wydawnictw, które opublikowało w serii "Współczesna Proza Światowa" takie tytuły jak "Sto lat samotności" Marqueza, "Imię róży" Eco, "Blaszany bębenek" Grassa, w serii "Rodowody Cywilizacji" ukazywały się najważniejsze książki o historii kultury. Inne "kultowe" serie PIW to m.in. Biblioteka Myśli Współczesnej (zwana popularnie plus, minus, nieskończoność) czy Biografie Sławnych Ludzi. PIW jest również wydawcą publikacji encyklopedycznych. Do najbardziej znanych należą m.in. "Literatura polska" Jana Tomkowskiego, "Słownik mitów i tradycji kultury" Władysława Kopalińskiego. PIW jest właścicielem polskich praw autorskich do powieści Hermanna Hessego i Milana Kundery.
Sprawdź: PROGRAM PIT 2010