Pekao szykuje się by finansować współpracę Polski z Koreą. „Otwieramy nową fazę”

Nowa faza współpracy pomiędzy Polską a Koreą Południową została rozpoczęta na wielu płaszczyznach, ale stoją przed nią także duże wyzwania. Dwa najważniejsze wymieniał podczas Krynica Forum 2023 wiceprezes Banku Pekao Jerzy Kwieciński. Pierwsze to zapewnienie finansowania obrotom handlowym i inwestycjom. Drugie – wyrównanie nierównowagi we wzajemnych relacjach, bo Polska ma z Koreą duży deficyt handlowy.

Prezentacja partnera

- Otwieramy nową fazę w naszej współpracy (...). To wymaga finansowania - powiedział podczas polsko-koreańskiej debaty w Krynicy Jerzy Kwieciński.

Pekao jest największym bankiem korporacyjnym w Polsce, obsługuje ok. jednej czwartej największych firm obecnych w naszym kraju. Żeby zapewnić obsługę wzajemnych obrotów handlowych i inwestycji, podpisał w zeszłym roku z KB Kookmin Bank, największym bankiem Korei Południowej, umowę o powołaniu placówki do obsługi koreańskich firm i świadczenia dla nich usług bankowości korporacyjnej w Polsce. To pierwszy ważny krok, który może ułatwić czerpanie korzyści obu stronom.

Jak wygląda stan współpracy w chwili obecnej? Dane na jej temat pilnie gromadzi Korean Trade-Inwestment Promotion Agency KOTRA. To ona wprowadza do Polski większość koreańskich inwestycji, a Korea Południowa stała się największym inwestorem z Azji w Polsce traktując nasz kraj jako miejsce, z którego można prowadzić dalszą ekspansję na europejskie rynki.

- Nasi przyjaciele wybrali Polskę jako przyczółek do obecności w Europie - mówił Jerzy Kwieciński.

Współpraca z Koreą Płd. nabiera rozpędu

Współpraca polsko-koreańska zaczęła się wkrótce po transformacji, w 1993 r., od inwestycji koncernu Daewoo. Kolejne były inwestycje LG Electronics w części samochodowe i elektronikę w 2005 r., potem w 2010 r. Samsung Electronics i Mando w 2011 r.

Jedną z największych inwestycji zagranicznych w Polsce, o wartości 3 mld euro, jest fabryka baterii do aut elektrycznych LG Energy Solution w Kobierzycach. W sumie do 2022 roku w Polsce zainwestowały 362 firmy z Korei, a przeciętna wartość inwestycji wynosi blisko 35 mln dolarów i jest 11 razy większa niż 10 lat wcześniej. Obroty czterech największych inwestorów z Korei w Polsce - LG Energy Solution, LG, Samsung i Mando - stanowią 1,9 proc. polskiego PKB.

Paweł Kurtasz, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu przypomina, że w latach 2000-2022 sześć z dziesięciu największych inwestycji zagranicznych w Polsce pochodziło z Korei. Polska i Korea Południowa podpisały w lipcu tego roku umowy o wspieraniu współpracy w zakresie handlu i inwestycji. Teraz relacje gospodarcze pomiędzy obydwoma państwami nabierają nowego wymiaru. 

- W sektorze obronności współpraca rozwija się w błyskawicznym tempie - powiedział Jerzy Kwieciński.

- Skupiamy się na intensywnej, wielowymiarowej współpracy w zakresie kolei dużych prędkości, energetyki jądrowej i infrastruktury lotniczej. Myślimy o takich modelach współpracy, żebyśmy razem mogli wchodzić na inne rynki, w elektronice, półprzewodnikach, infrastrukturze dla inteligentnych miast - dodał Kim Hyun Cheol, szef KOTRA na Europę.

Polska w centrum uwagi Korei w Europie

Pandemia a potem napaść Rosji na Ukrainę spowodowały przebudowę łańcuchów dostaw przez światowe korporacje i całe państwa. Zaczęło się od dostaw surowców i półprzewodników, ale teraz chodzi w zasadzie o wszystki komponenty i dobra pośrednie. Korea zdaje sobie sprawę, że powinna zmniejszać swoją zależność od Chin.

- Napięcia geopolityczne spowodowały, że przebudowujemy łańcuchy dostaw - mówił Kim Hyun Cheol. - Polska była naszym pierwszym wyborem, kiedy pojawiliśmy się w Europie Wschodniej.  Oferowała dobre zasoby ludzkie, liczne i dobrze wykształcone kadry - dodał.

Koreańscy inwestorzy w Polsce stworzyli do tej pory ok. 30 tys. miejsc pracy. Towary sprzedawane poza granice Polski produkowane przez cztery największe koreańskie firmy LG Energy Solution, LG, Samsung i Mando stanowią 2,9 proc. polskiego eksportu. Z tego baterie do samochodów elektrycznych LG Energy Solution stanowią 40 proc. wszystkich baterii produkowanych w Europie, a ich udział w polskim eksporcie wynosi 2,4 proc.

Jak zmniejszyć nierównowagę handlową? Pomoże eksport żywności

Korea Południowa jest jednym z największych eksporterów, zajmuje w rankingu globalnym szóste miejsce. Polska jest na 21-22 miejscu na świecie. W obrotach handlowych pomiędzy obydwoma państwami Polska ma spory deficyt. Obroty handlowe w 2022 roku wyniosły 10 mld dolarów, ale Polska jest 17. na świecie odbiorcą koreańskiego eksportu, gdy Korea dla eksportu z Polski - jest dopiero na 43. miejscu. W 2022 roku sprowadziliśmy z Korei towary o wartości blisko 8 mld dolarów, gdy wyeksportowaliśmy na tamten rynek towary warte 1,1 mld dolarów.

Paweł Kurtasz zwraca uwagę, że Korea Południowa importuje ok. 70 proc. żywności, zatem polski przemysł spożywczy może być beneficjentem nowego etapu współpracy oraz poprawić równowagę we wzajemnych obrotach handlowych.

- Korea jest bardzo silnym eksporterem. (...) Dziś nowym obszarem współpracy może być branża spożywcza i dzięki temu możemy nierównowagę w wymianie handlowej nieco zmniejszyć - powiedział Jerzy Kwieciński.

 

Prezentacja partnera

.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »