PFR nie zwalnia tempa i przejmuje PKL

Polski Fundusz Rozwoju ogłosił zawarcie umowy zakupu 99,77 proc. akcji PKL od dotychczasowego właściciela, tj. funduszu Mid Europa Partners. Transakcja zostanie zrealizowana w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy. Niezbędne jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Staliśmy się inwestorem ponad 30 km tras narciarskich. Są to unikatowe lokalizacje: Kasprowy Wierch, Gubałówka, czyli te najbardziej atrakcyjne w polskich górach, bardzo często odwiedzane przez turystów - mówi Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

PKL dzięki posiadanym lokalizacjom i posiadanej infrastrukturze - dodaje Borys - jest spółką rentowną, mającą dobre wyniki finansowe. - Jesteśmy przekonani, że jest to atrakcyjna inwestycja, która przyniesie nam dobre stopy zwrotu. Jesteśmy inwestorem długoterminowym, zależy nam na tym, by infrastruktura PKL była nadal rozwijana we współpracy z lokalnymi społecznościami. Zależy nam na bliskiej współpracy z nimi, po to, by we wspólnym interesie rozwijać spółkę i zwiększać walory turystyczne całego regionu - podkreśla Borys, który przypomina, że 0,33 proc. udziałów PKL mają samorządy lokalne: Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin i Kościelisko.

Reklama

PKL jest operatorem kolei i wyciągów górskich w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach (m.in. na Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka).

W 2013 r. Fundusz Mid Europa Partners kupił PKL od PKP za ok. 215 mln zł, do tego miał zobowiązania inwestycyjne na 80 mln zł. Dotychczas w portfelu miał także oprócz PKL takie firmy jak Żabka, Lux Med, a obecnie wciąż posiada Allegro i Hortex.

- Postrzegamy tę transakcję jako atrakcyjną z perspektywy funduszu. Tego typu spółki, operujące takimi lokalizacjami jak PKL mają potencjał do wypłaty bardzo wysokich dywidend. Mam nadzieje, że pozwoli to osiągnąć nam wysokie stopy zwrotu - ocenił Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR nie podał ile zapłacił za PKL).

PKL to najstarszy i największy operator w Polsce, który na rynku działa od ponad 80 lat. - Proces badania potwierdził atrakcyjność aktywa i potężny potencjał, który nie mógł być zrealizowany w obecnej strukturze właścicielskiej - ocenia Marcin Piasecki, wiceprezes PFR, który dodaje, że analizowane są obecnie różne modele rozwoju i współpracy: od zintegrowanego do dzielonego, czyli gdy właściciel nie jest jednocześnie operatorem. - To umożliwi nam doproszenie do inwestycji partnera branżowego. Rozważamy też wprowadzenie tej spółki na giełdę - mówi Piasecki.

- Udało nam się zawrzeć umowę, która ma podstawowy warunek: Uzyskanie zgody UOKiK. Zakładamy, że całość warunków w okresie dwóch miesięcy zostanie spełniona i w perspektywie końca listopada-grudnia będziemy mogli zakończyć transakcję - dodaje wiceprezes PFR.

- W takich transakcjach kilka czynników ma znaczenie, cena jest jednym z podstawowych, ale też szybkość i sprawność, pewność realizacji transakcji - również odgrywają potężne znaczenie. To pokazuje, że inwestorzy mają do nas zaufanie i wiedzą, że jesteśmy podmiotem wiarygodnym, który będzie sprawnie i pewnie prowadzić tę transakcję - ocenia Borys.

Podczas konferencji prasowej zarząd PFR zauważył, że obecnie jest sporo pomysłów na rozwój infrastruktury: tak przewozowej, jak i turystycznej. - Mamy sporo projektów, które nie były do tej pory realizowane, ale za wcześnie by o nich mówić. Są dwa kierunki. Ważne by nie postrzegać firmy tylko jak atrakcji dla narciarzy. Są pewne miejsce by przywrócić pewne trasy, są pomysły nowej infrastruktury, która nie będzie też czysto przewozowa, tj. restauracje, hotele - dodaje Piasecki.

Bartosz Bednarz

PKL idzie na giełdę? Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który zawarł umowę kupna od Mid Europa Partners 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych, widzi potencjał rozwoju spółki, także w ramach działalności okołoprzewozowej, myśli o nowych inwestycjach. Docelowo może zejść z udziałami w PKL do pakietu mniejszościowego, rozważy możliwość wprowadzenia spółki na giełdę - poinformowali we wtorek przedstawiciele PFR. Wiceprezes PFR Marcin Piasecki wskazał, że spółka ma potencjał, który nie mógł być zrealizowany w dotychczasowej strukturze właścicielskiej. Wiceprezes poinformował, że szczegółowy biznesplan będzie powstawał po rozmowach z zarządem PKL. "Jest sporo pomysłów, sporo projektów, które do tej pory nie były realizowane, a mają potencjał, ale jeszcze za wcześnie o tym mówić" - zapowiedział Piasecki. "Ważne, by postrzegać PKL jako nie tylko firmę dla narciarzy, gros przychodów jest realizowane w okresach letnich i przejściowych. Są miejsca, gdzie można myśleć o przywróceniu pewnych tras. Są pomysły nowej infrastruktury nie tylko na Podhalu. Dużym tematem jest też wykorzystanie infrastruktury dla usług, które nie są tylko przewozowe: restauracje, potencjalnie też hotele" - powiedział wiceprezes. Nie wykluczył dokapitalizowania PKL w przypadku realizacji większych projektów. "Inwestujemy przez nasz fundusz infrastrukturalny, który daje nam możliwość zaangażowania w długim terminie, ale również nie potrzebujemy wykorzystywać bieżących przepływów dywidend, możemy je reinwestować, a w przypadku większych projektów, a są takie pomysły, możemy spółkę dokapitalizować, wzmocnić kapitałowo" - zapowiedział Piasecki. Poinformował, że tego typu podmioty na świecie operują albo w modelu zintegrowanym albo w modelu dzielonym. "Rozdzielamy właściciela infrastruktury, często jest to państwo, od podmiotu operacyjnego. (...) Będziemy rozważać możliwość tego modelu w przypadku PKL, szczególnie jeśli chodzi o Kasprowy Wierch, to z kolei powinno nam umożliwić doproszenie do tej inwestycji docelowo np. partnera branżowego, który mógłby pomóc w rozwoju tej firmy" - zapowiedział wiceprezes PFR. "Rozważamy też możliwość wprowadzenia tej spółki na giełdę" - dodał Marcin Piasecki. Poinformował, że zaangażowanie PFR w PKL jest długoterminowe. PAP
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PFR | kolejka na Kasprowy Wierch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »