PGE zaktualizowała swoją strategię. "Chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną 10 lat wcześniej"
Polska Grupa Energetyczna (PGE) do 2030 roku chce całkowicie odejść od węgla, a do 2040 roku zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną poprzez rezygnację z gazu - ogłosił na konferencji prasowej prezes jej prezes Wojciech Dąbrowski. W poprzedniej wersji strategii zakładano, że PGE będzie zeroemisyjna w 2050 roku, co oznacza przyspieszenie procesu o 10 lat.
- Agresja Rosji na Ukrainę i kryzys energetyczny pokazały wagę bezpieczeństwa energetycznego jako jednego z elementów systemu bezpieczeństwa państwa. Przez ostatnie miesiące pracowaliśmy nad aktualizacją strategii PGE tak, aby odpowiadała ona na nowe wyzwania geopolityczne i gospodarcze Polski i Europy. Zaktualizowana strategia wzmacnia działania zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale także proces transformacji energetycznej - stwierdził prezes PGE.
Jak zaznaczył szef PGE, spółka zamierza znacznie przyspieszyć dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
- Trzy lata temu ogłaszając strategię PGE wyznaczyliśmy sobie jasne cele zielonej transformacji. Jako pierwsza spółka energetyczna w Polsce zadeklarowaliśmy ambitny cel osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 roku, ale dzisiaj widzimy, że elektryfikacja kolejnych obszarów gospodarki może być szybsza niż było przewidziane, a dzięki temu mamy szansę na szybszą dekarbonizację - powiedział Dąbrowski.
- Do 2030 roku zrealizujemy cel odejścia od spalania węgla, po 2030 roku będziemy odchodzić od użycia gazu ziemnego na rzecz wodoru czy paliw alternatywnych, tak, aby osiągnąć neutralność klimatyczną w roku 2040, czyli o 10 lat wcześniej, niż zakładaliśmy trzy lata temu - dodał.
Prezes PGE mówił także o rozwoju PGE CERT, który zapewnia bezpieczeństwo informatyczne systemów. - Codziennie nasze systemy blokują 4,5 tys. różnych ataków hakerskich. Od tej ochrony zależy bezpieczeństwo energetyczne - wyjaśnił.
Dąbrowski podkreślił również, że PGE stawia na rozwój energetyki jądrowej.
- Wygaszone źródła węglowe będą zastąpione tanią, czystą i stabilną energią jądrową. Wspólnie z ZE PAK i koreańskim KHNP realizujemy inwestycję w elektrownię jądrową o mocy 2,8 GW w regionie konińskim. W tym celu powołaliśmy spółkę PGE PAK Energia Jądrowa S.A , która złożyła wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dotyczącej budowy elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię ARP1400. Planujemy, że energia z pierwszego bloku popłynie już w 2035 roku - powiedział.
Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda podziękował przedstawicielom spółki za dotychczasową współpracę.
- Na PGE zawsze można liczyć, zarówno jeśli chodzi o stałe zarządzanie firmy, jak i odpowiedzialność w sytuacjach kryzysowych. Zeszły rok był dla nas czasem szczególnym (...) Na pewno te kryzysy, które nas spotkały w ostatnich miesiącach czy już nawet latach byłyby trudniejsze bez tak dobrze zarządzanej spółki - przyznał.
Rada nadzorcza PGE zatwierdziła przyjętą wcześniej przez zarząd zaktualizowaną strategię PGE. Jak podano w komunikacie, spółki wchodzące w skład grupy zamierzają koncentrować się na produkcji czystej energii. Wśród długoterminowych celów wymieniono:
- 100 procent czystej energii dla klientów w 2040 roku
- zero emisji CO2 netto w 2040 roku
- zero niewykorzystanej energii.
"Grupa będzie oferować klientom urządzenia i instalacje pozwalające w pełni korzystać z potencjału zielonej energii elektrycznej i ciepła. Wyznaczone w tym obszarze cele do roku 2030 obejmują dostarczenie klientom: 800 MW instalacji fotowoltaicznych, 200 MW magazynów energii, 100 tys. pomp ciepła i innych źródeł ogrzewania." - podano.
PGE chce ponadto przyczynić się do zatrzymania wzrostu emisji gazów cieplarnianych w transporcie.
"Zgodnie ze strategią w roku 2030 osiągnięty zostanie cel 85 proc. zielonej energii w sieci trakcyjnej oraz rozpoczęcie dostarczania zielonego wodoru dla lokomotyw w horyzoncie 2035 roku." - wyjaśniono.
Inwestycje realizowane w ramach zaktualizowanej strategii mają być skupione na dekarbonizacji i elektryfikacji. Łączne nakłady inwestycyjne w latach 2024-2030 wyniosą ponad 125 mld złotych.
Grupa chce postawić na ekologiczne źródła energii, m.in, morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, elektrownie gazowe, jądrowe, bateryjne magazyny energii, elektrownie szczytowo-pomopowe.