PGNiG gotowe na ciężką zimę - magazyny gazu wypełnione
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o rekordowych ilościach gazu zmagazynowanego w podziemnych zbiornikach. Jeszcze w tym miesiącu zakończy się zatłaczanie gazu przed czekającą nas zimą.
Nasze zapasy sięgają 2,76 mld m.sześc. Gdyby dostawy z Rosji zostały całkowicie przerwane, ta ilość zmagazynowanego gazu wystarczyłaby na ok. dwa miesiące krajowego zużycia.
- PGNiG wypełniło w 98 procentach udostępnione spółce pojemności magazynowe - poinformowała spółka, która korzysta z podziemnych magazynów gazu ziemnego. Te ostatnie zostały utworzone w dwóch rodzajach struktur geologicznych - w złożach soli (tzw. kawernowe podziemne magazyny gazu) oraz w częściowo wyeksploatowanych złożach gazu lub ropy.
Największy podziemny magazyn gazu to PMG Wierzchowice w okolicach Milicza na Dolnym Śląsku. Ma pojemność sięgającą 1200 mln m. sześc. Powstał w wyeksploatowanym złożu gazowym.
Kolejnym, wielkim magazynem jest zbiornik Mogilno - powstały w kawernach solnych. Znajduje się w woj. kujawsko-pomorskim. Magazynowanie gazu w kawernach solnych pozwala na uzyskanie dużych mocy zatłaczania i odbioru gazu.
Liczącymi się pod względem wielkości podziemnymi magazynami gazu są Husów (zlokalizowany w województwie podkarpackim, w gminach Łańcut i Markowa) i Strachocina (woj. podkarapackie, gmina Sanok).
Magazynowanie gazu jest istotną częścią systemu bezpieczeństwa energetycznego. Polska ma plany rozbudowy istniejących magazynów. Pierwsze podziemne zbiorniki gazu powstały na początku ub.w. w Kanadzie. Następne udostępniono w USA. Warto jednak przypomnieć, że jednym z pierwszych podziemnych magazynów gazu w Europie był zlokalizowany w okolicach Jasła zbiornik Roztoka (na wyeksploatowanym złożu gazowym).
Kraje Unii Europejskiej dysponują podziemnymi magazynami gazu o łącznej pojemności sięgającej niemal 80 mld m.sześc. surowca. Jednak większość zapasów gazu znajduje się w trzech krajach: w Niemczech, Włoszech i Francji (na terenie tych krajów magazynuje się ponad 40 mld m.sześc. gazu).
Polska na tym tle wypada blado - magazynujemy do 3 mld m. sześc. gazu. Warto jednak pamiętać, że roczne zużycie gazu w naszym kraju sięga ok. 15 mld m. sześc. podczas gdy Niemcy zużywają... ponad 80 mld m. sześc.
jś