Picie umiarkowane
Nadużywanie alkoholu jest postrzegane jako rzecz negatywna w każdym wymiarze funkcjonowania człowiek - dla niego samego, jego uczuć, psychiki, relacji z innymi, dla jego bliskich i dla całego społeczeństwa. Natomiast ciągle trwają dyskusje czym jest "picie umiarkowane", które definiuje się jako nie wywołujące problemów ani u pijącego, ani w jego otoczeniu.
Takie picie ma zarówno pozytywne jak i negatywne strony. W USA przyjęto, że "umiarkowane picie" to spożywanie nie więcej niż jednego drinka dziennie w przypadku kobiet i nie więcej niż dwóch drinków w przypadku mężczyzn. Oczywiści istnieją zawody oraz "sytuacje życiowe" (np: choroba lub ciąża), w których jakiekolwiek spożywanie alkoholu jest wykluczone.
Korzyści
Z literatury psychologicznej wynika, że małe dawki alkoholu mogą rozładowywać stres, poprawiać nastrój, wywoływać pogodne samopoczucie, zmniejszać napięcie, poziom lęku i nieśmiałości. Niektóre badania donoszą o dobroczynnych skutkach picia niewielkich ilości alkoholu na układ krwionośny (alkohol chroni przed zawałem).
Zagrożenia
Spożywanie alkoholu, nawet w małych ilościach niesie ze sobą ryzyko. Alkohol jest używką, a to wiąze się także z tym, że uzależnia. Osoba pijąca "w małych ilościach" łatwiej przechodzi do picia intensywnego niż osoba w ogóle nie pijąca, a to już jest droga do uzależnienia.
Pić czy nie pić - oto jest pytanie
Pozytywne aspekty picia wiążą się z jego wpływem na nastrój. Ludzie dążą do kontroli własnych emocji, zwłaszcza do redukcji nieprzyjemnych i wzmocnienia przyjemnych. Używają do tego różnorakich narzędzi. Alkohol daje złudne poczucie takiej kontroli. Z czasem osoba staje się niewolnikiem narzędzia - alkoholu.
Według raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy, ci, którzy piją umiarkowanie lub tylko okazjonalnie są powodem największej liczby problemów z alkoholem w miejscu pracy ze względu na wysoką liczbę takich osób.
Źródło: Instytut Psychologii Zdrowia