PKB Niemiec spadł o 0,2 proc. w IV kw. 2022 r.

Niemiecki PKB w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2022 r. skurczył się o 0,2 proc. w ujęciu kwartalnym - wynika z oficjalnych danych opublikowanych w poniedziałek przez federalny urząd statystyczny Destatis. Największa gospodarka Europy walczy ze skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

"Po tym, jak niemiecka gospodarka radziła sobie dobrze pomimo trudnych warunków w pierwszych trzech kwartałach, wyniki gospodarcze nieznacznie spadły w czwartym kwartale 2022 roku" - podał Destatis w komunikacie.

Analitycy oczekiwali odczytu na poziomie 0 proc. kwartał do kwartału, po wzroście o 0,5 proc. w III kw. (korekta z 0,4 proc.).

W ujęciu rocznym PKB Niemiec wzrósł w IV kw. o 0,5 proc. Spodziewano się wzrostu o 0,8 proc. (w III kw. +1,3 proc., korekta z 1,2 proc.)

Urząd statystyczny podał też, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w IV kw. o 1,1 proc. rok do roku (oczekiwano +1,3 proc. w ujęciu rocznym).

Reklama

W całym 2022 roku niemiecka gospodarka wzrosła o 1,8 proc. Wydatki konsumpcyjne, które wspierały gospodarkę w pierwszych trzech kwartałach 2022 roku, spadły w ostatnich trzech miesiącach.

Zwiększone ryzyko krótkotrwałej recesji

Ekonomista banku LBBW Jens-Oliver Niklasch powiedział, że dane za czwarty kwartał "zwiększają prawdopodobieństwo co najmniej krótkiej recesji". 

- Byłoby to zgodne z naszą prognozą na 2023 rok, która przewiduje spadek produkcji o pół procenta w całym roku - dodał.

Inwazja Rosji na Ukrainę, a następnie ograniczenie dostaw gazu wywołały kryzys energetyczny w Niemczech i spowodowały gwałtowny wzrost cen żywności i energii. I chociaż spodziewano się, że pod koniec 2022 roku mocno odbije się to na wzroście gospodarczym, wydaje się, że niemiecka gospodarka przetrwała kryzys lepiej niż oczekiwano.

Pomogły jej w tym rządowe środki pomocowe, intensywne starania o znalezienie alternatywnych dostaw energii, a także stosunkowo łagodna zima.

W zeszłym tygodniu rząd prognozował, że Niemcy unikną recesji, a wzrost sięgnie o 0,2 proc. w 2023 r. Skorygował tym samym prognozę sprzed kilku miesięcy, że gospodarka skurczy się o 0,4 proc.

Oprac. APG

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zobacz również:

AFP
Dowiedz się więcej na temat: PKB | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »