Reklama

PKB wzrośnie w 2012 roku o 3,1 proc., a w 2013 o 1,9 proc. - IBRKiK

Polska gospodarka urośnie w 2012 roku o 3,1 proc., zaś w przyszłym roku PKB wzrośnie o 1,9 proc. - prognozuje Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. Taki stan rzeczy, zdaniem ekspertów, nastąpi w wyniku spadku konsumpcji i inwestycji, Euro 2012 napędzi wzrost PKB w II kw. tego roku.

"Stan koniunktury w 2011 r. sugeruje, że w bieżącym cyklu koniunkturalnym gospodarka osiągnęła pułap swoich możliwości i w kolejnych kwartałach 2012 r. rozpocznie się wyraźny spadek aktywności ekonomicznej, opóźniany w pierwszym półroczu przez dochody z Euro 2012, które mogą powiększyć dynamikę PKB o ok. 0,2 pkt. proc." - napisano w komentarzu do raportu IBRKiK.

Ekspert IBRKiK Jan Przystupa dodał na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wpływ konsumpcji na wzrost PKB w 2012 roku będzie mniejszy niż w roku ubiegłym.

Reklama

- Konsumpcja w 2012 roku nie będzie tak silnym czynnikiem "ciągnącym" popyt krajowy, jak to było w poprzednim roku. W strukturze konsumpcji nie ma czynnika, który mógłby ją dynamizować. Podobnie, rzecz się ma jeśli chodzi o inwestycje, szczyt mamy już za sobą. Negatywnie na gospodarkę wpłynie także niska dynamika zatrudnienia i płac realnych. Maleje także dostępność kredytów konsumpcyjnych - powiedział Przystupa. - W 2012 roku wzrost PKB nie będzie jeszcze na najgorszym poziomie. Po pierwsze będzie to efekt niezłego I kwartału. Po drugie spowolnieniu będzie trochę przeciwdziałało Euro 2012, które napędzi wzrost w II kwartale. Dopiero rok 2013 będzie najgorszy dla naszej gospodarki - dodał.

Zdaniem Przystupy, Unia Europejska poradzi sobie z kryzysem, jednak może się to odbyć kosztem krajów spoza strefy euro.

- Strefie euro nic nie będzie. Obawiam się jednak, że może dojść do zacieśnienia współpracy państw Eurolandu kosztem państw spoza strefy. Popyt importowy z UE skierowany do Polski może być mniejszy, nie będzie to jednak jeszcze odczuwalne w II kwartale - powiedział.

IBRKiK prognozuje, że w 2012 roku popyt na polski eksport wzrośnie w 2012 roku o 2,6 proc., a w 2013 roku o 4,9 proc.

"Jak wynika z obliczeń, przewidywane spowolnienie tempa wzrostu handlu światowego będzie miało także wpływ na rozmiary naszego rynku eksportowego. Popyt na polski eksport wzrośnie w 2012 r. jedynie o 2,6 proc., a w 2013 r. - nieco przyspieszy - do 4,9 proc. Obie te liczby są niższe od prognozowanych dynamik handlu światowego. Jest to efekt specyfiki struktury geograficznej polskiego eksportu, nakierowanego na mało dynamiczne, zwłaszcza obecnie rynki zachodnioeuropejskie" - napisano w komentarzu.

Poniżej tabela z prognozami wybranych wskaźników makroekonomicznych opracowanych przez IBRKiK na 2012 i 2013 rok.

Wyszczególnienie         2012  2013
               zmiany roczne w proc.
Wzrost PKB           3,1   1,9 
Ceny konsumpcyjne        3,2   2,8 
Bezrobocie           13,4   13,0 
Konsumpcja prywatna       2,4   1,9 
Konsumpcja publiczna      -0,3   0,0 
Nakłady brutto na śr.trwałe   4,2   1,9 
Eksport towarów i usług     5,2   6,5 
Import towarów i usług     4,9   5,9 
Deficyt general gov. (%PKB)  -2,9   -2,5 
Przeciętne nominalne 
wynagrodzenie brutto      5,7   3,8 
Kurs EUR/PLN          4,24   4,21

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »