Płacić czy nie płacić lekarzowi?
Sercem jesteśmy po stronie służby zdrowia, ale płacić za wizyty lekarskie nie zmierzamy. Ponad dwie trzecie Polaków byłoby przeciwnych wprowadzeniu obowiązkowych, kilkuzłotowych opłat za każdą konsultację u lekarza jeżeli państwa nie byłoby stać na podwyżki dla medyków. Przeszło połowa uważa, że ich zarobki są za niskie.
TNS OBOP zapytał Polaków co sądzą o symbolicznych opłatach za wizyty lekarskie. Aż 68 proc. ankietowanych jest absolutnie przeciw. Datki na słuzbę zdrowia poparłoby jedynie 28 proc. respondentów. Reszta nie ma w tej sprawie zdania.
Na pytanie o wysokość pensji lekarzy w porównaniu z innymi zawodami większość ankietowanych (59 proc.) uznało, że są one za niskie. Zdaniem co czwartego respondenta (25 proc.) są odpowiednie, a co jedenastego (9 proc.) - zbyt wysokie.
Ankietowani nie mają złudzeń co do szczerości rządowych obietnic. 49 proc. respondentów uważa, że lekarze i pielęgniarki nie powinni wierzyć zapowiedziom o dużych podwyżek płac od przyszłego roku. Przeciwnego zdania było 42 proc. ankietowanych; reszta nie miała na ten temat zdania.
Pytano także o opinię komu rząd dałby pieniądze, gdyby w Warszawie odbyły się dwie demonstracje: lekarzy i górników, a rząd miał pieniądze tylko dla jednych. 39 proc. uznało, że dałby je lekarzom, a 33 proc. że górnikom.
Sondaż zrealizowano w dniach 1-5 czerwca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.