Poczta Polska ujawniła. Tak wygląda kontrola abonamentu RTV

Kontrole abonamentu RTV zdążyły już obrosnąć mitami. Poruszając temat można mieć wrażenie, że kontrola nieprzerwanie puka od drzwi do drzwi w całej Polsce. Głos w sprawie zabrała sama Poczta Polska, odpowiadająca za sprawdzanie wywiązywania się z obowiązku abonamentowego. Z jej publikacji można dowiedzieć się, jak kontrole abonamentu RTV wyglądają w rzeczywistości. Podkreślono w niej, że abonament RTV nie jest kontrolowany przez listonoszy, a zajmują się tym kontrolerzy z odpowiednimi uprawnieniami.

  • Kontrole abonamentu RTV się zdarzają, ale częściej w firmach niż w domach zwykłych Polaków.
  • To jedna z ciekawostek, o której Poczta Polska napisała w publikacji uchylającej rąbka tajemnicy na temat przebiegu kontroli. 
  • Poczta Polska przyznaje, że samych kontrolerów wcale wielu nie ma i nigdy nie są nimi listonosze, jak zwykło się uważać.

Kontrole abonamentu RTV przewijają się jako temat w mediach od lat. Wiedza o wizytach kontrolerów wśród obywateli naszego kraju to w zasadzie wiele niewiadomych, trochę prawdy i tyleż mitów. Zareagować na to i rozwiać niewiadome postanowiła Poczta Polska, czyli instytucja oddelegowana w imieniu KRRiT do kontrolowania wykonywania obowiązku abonamentowego.

Reklama

Kontrole abonamentu RTV. Poczta Polska ujawnia jak jest

Poczta Polska opublikowała na swojej oficjalnej stronie opis tego, jak naprawdę wygląda kontrola abonamentu RTV, kim są sami kontrolerzy i skontrowała mity krążące wokół tematu. I tak na przykład okazało się, że kontrolerów zajmujących się sprawą jest w całej Polsce zaledwie kilkudziesięcioro. - Nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów realizuje zadania na terenie całego kraju - podkreśla Poczta Polska. Warto też podkreślić, że wśród kontrolerów nie ma listonoszy.

W sprawie abonamentu RTV kontrolują oddelegowani do tego zadania pracownicy Poczty Polskiej, którzy posiadają stosowne uprawnienia do kontroli. To wydane jest na podstawie wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych.

Co więcej Poczta Polska przyznaje, że liczba uchybień związanych z opłacaniem abonamentu RTV w ostatnich latach wcale bardzo nie rośnie. Jest wręcz przeciwnie. Poczta przyznała, że z roku na rok widać delikatny, ale jednak spadek liczby nakładanych kar.

To nie zwykli Polacy na celowniku kontroli. Abonament RTV sprawdzają głównie w firmach

Ciekawostką może być fakt, że to wcale nie zwykli Polacy w swoich domach powinni najbardziej obawiać się kontrolerów z Poczty Polskiej. Choć kontrole abonamentu RTV są przeprowadzane także w przypadku obywateli, jednak na celowniku są przede wszystkim  przedsiębiorstwa.

- Zgodnie z ustawą obowiązek rejestracji odbiorników oraz obowiązek przeprowadzania kontroli dotyczy wszystkich użytkowników odbiorników RTV. Poczta Polska skupia się jednak głównie na firmach i instytucjach. Liczba kontroli w gospodarstwach domowych jest znikoma i stanowi jedynie odsetek wszystkich kontroli - ujawniła Poczta Polska.

Masz telewizor, ale nie odbierasz sygnału publicznych nadawców? I tak musisz płacić

W kwestii abonamentu RTV jednym z najpowszechniejszych mitów, jak wskazała Poczta Polska, jest ten, że nawet jeśli posiadamy odbiornik, ale nie włączamy TVP i Polskiego Radia, nie musimy płacić abonamentu RTV. To błąd. Każdy posiadacz telewizora, nawet jeśli zrobi z niego ekran do oglądania Netfliksa, czy dodatkowy monitor do komputera, i tak musi płacić abonament RTV.

- Zakupiony odbiornik TV umożliwia odbiór telewizji. Ustawa określa domniemanie użytkowania - domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Zgodnie z obowiązującym prawem należy go zatem zarejestrować - tłumaczy Poczta Polska.

Nawet więc jeśli posiadamy sprawny telewizor w domu, ale kompletnie z niego nie korzystamy, musimy zapłacić abonament RTV. To samo tyczy się też radia - nawet milczące miesiącami urządzenie powinno być zarejestrowane i opłacone.

Zapłacisz abonament RTV z góry za cały rok? Dostaniesz zniżkę

Poczta Polska przypomina też, że osoba opłacająca abonament RTV z góry za cały rok może liczyć na korzystniejsze warunki, niż gdyby płaciła za każdy miesiąc. Zniżki przysługują też tym, którzy opłacają abonament RTV za okresy dłuższe niż 1 miesiąc. Sam abonament w trakcie miesiąca trzeba opłacić do 25. dnia.

- Opłacenie abonamentu RTV za cały rok z góry do wyznaczonego dnia stycznia premiowane jest zniżką w wysokości 10 proc. Najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem jest opłacenie abonamentu z góry za cały rok, można jednak korzystać również z pozostałych upustów z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc - podsumowuje Poczta Polska.

Miesięczny koszt abonamentu RTV to 27,30 zł za telewizor i 8,70 zł za radio, stawki te mają pozostać niezmienne także w 2024 r. Jeśli posiadamy niezarejestrowany odbiornik lub zarejestrowaliśmy swój telewizor czy radio, ale nie opłacamy abonamentu RTV, grozi nam wysoka kara. To 261 zł za radio oraz 819 zł za telewizor w przypadku, gdy sprawa wyjdzie na jaw. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | Poczta Polska | kontrole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »