Poczta Polska w niezwykle trudnej sytuacji. "Największa historyczna strata"

Służby prasowe Poczty Polskiej poinformowały w poniedziałek, że spółka jest w "niezwykle trudnej sytuacji", a strata w 2023 roku była "historyczna". Poczta pracuje nad planem transformacji spółki, a związkowcy grożą strajkiem ostrzegawczym.

Poczta Polska w 2023 r. odnotowała "historyczną" stratę i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji - przekazała spółka odnosząc się do zapowiedzi związkowców ws. strajku ostrzegawczego. Dodano, że plan ma być w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej.

Niezwykle trudna sytuacja Poczty Polskiej

Biuro prasowe Poczty Polskiej poinformowało w poniedziałek, że sytuacja Poczty Polskiej jest "niezwykle trudna". Dodano, że wkrótce opublikowane zostaną wyniki finansowe spółki za ubiegły rok, w którym odnotowała ona "największą, historyczną stratę".

Reklama

Jak wynika z przekazanej informacji, priorytetem obecnego zarządu jest przeprowadzenie procesu kompleksowej transformacji, która jest warunkiem dalszego funkcjonowania Poczty Polskiej na rynku.

Poczta Polska szykuje zwolnienia przez naturalne odejścia

"Aktualnie przyjęte przez zarząd dokumenty zakładają redukcję etatów poprzez naturalną fluktuację, czyli nieprzedłużanie umów czasowych bądź wygaszanie stanowisk po przejściu pracowników na emeryturę" - poinformowano. Dodano, że plan transformacji zostanie w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej. Przewidziano w nim kolejne kroki "służące dopasowaniu profilu działalności do wymagań rynku oraz oczekiwań klientów, jak również - zwiększeniu konkurencyjności zatrudnienia w Poczcie Polskiej".

Operator pocztowy wskazał, że zmiany mają prowadzić do odzyskania przez Pocztę Polską "czołowego miejsca" w segmencie usług kuriersko-paczkowych oraz cyfrowych.

Związkowcy z Poczty Polskiej przygotowują się do strajku

W ubiegłym tygodniu Związek Zawodowy Pracowników Poczty (ZZPP) poinformował na swojej stronie, że do 8 maja 2024 r. oczekuje na przedstawienie przez pracodawcę propozycji wzrostu wynagrodzeń w trwających sporach zbiorowych, a równocześnie rozpoczyna przygotowania do dwugodzinnego strajku ostrzegawczego 16 maja w godz. 8-10. Strajk może zostać odwołany w przypadku przedstawienia przez pracodawcę - do 8 maja - satysfakcjonującej propozycji wzrostu wynagrodzeń - zaznaczył związek.

Zachęca także wszystkich pracowników i wszystkie organizacje związkowe do "aktywnego w nim udziału, jak również włączenia się w przygotowywane akcje informacyjne".

ZZPP poinformował, że w ubiegłym tygodniu organizacje związkowe spotkały się z pracodawcą w ramach etapu mediacji trwających sporów zbiorowych. Według związku, pracodawca zaproponował zawarcie ze stroną społeczną "swoistego paktu", uzyskania zgody na zwolnienia grupowe w zamian za co część z pozyskanych w tym trybie funduszy przeznaczyć na podwyżki dla pozostałych pracowników.

Poczta Polska to największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ponad 66 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Poczta Polska | strajk pocztowców
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »