Podatek Belki do zmiany. Wiadomo, kiedy będą założenia reformy

Są już założenia zmian w tak zwanym podatku Belki - podał minister finansów Andrzej Domański. Planowane zmiany "wkrótce będą przedmiotem obrad Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, to kwestia najbliższych dni" - wskazał Domański w rozmowie z "Pulsem Biznesu". Jak dodał, na kształt tego podatku wpłyną także opracowywane zmiany dotyczące kwoty wolnej.

Rząd pracuje nad zmianami w podatku od zysków kapitałowych - zapewnił na łamach "Pulsu Biznesu" szef resortu finansów Andrzej Domański. Tak zwany podatek Belki w wysokości 19 proc. jest odprowadzany od zysków z giełdy, ale także z lokat, kont oszczędnościowych i emerytalnych czy obligacji. 

Reklama

"Pracujemy nad podatkiem od zysków kapitałowych i dotrzymamy zobowiązania o jego ograniczeniu. To, że sprawa nie stanęła na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów (KERM) w ostatnią środę wynikało z tego, że spotkanie po prostu się nie odbyło ze względu na wzmożenie prac w różnych ministerstwach. Ale mamy już gotowe założenia zmian w tym podatku, które wkrótce będą przedmiotem obrad KERM, to kwestia najbliższych dni" - powiedział Domański w wywiadzie.

Będą zmiany w podatku Belki. Co z OFE i PPK?

Minister wyjaśnił też, na co mogą liczyć inwestujący na giełdzie lub poprzez fundusze inwestycyjne."W odniesieniu do dochodów z innych instrumentów finansowych - jak akcje, obligacje czy jednostki uczestnictwa w funduszach - w danym roku będzie obowiązywać de facto kwota wolna, wyliczana również jako iloczyn 100 tys. zł i stopy depozytowej lub jej mnożnika. W tym przypadku nie będziemy wymagać utrzymywania inwestycji przez określony czas" - wskazał. 

"Chciałbym, aby mnożnik był możliwie wysoki, ale w tym zakresie muszę uwzględnić ograniczenia budżetowe. Chcę podkreślić, że podatnicy uzyskujący przychody będą mogli skorzystać jednocześnie z obu preferencji, to znaczy, że będzie odrębny limit dla oszczędności w formie lokat, a odrębny dla inwestycji, czyli dla dochodów z kapitałów rozliczanych w rocznym zeznaniu PIT-38, np. z giełdy" - dodał Domański.

Minister był również zapytany o to, czy są planowane zmiany w funkcjonowaniu PPK i OFE. "Nie są prowadzone takie prace i nie mamy planów ich prowadzenia. PPK uważam za program efektywny kosztowo i korzystny dla uczestników" - odparł.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »