Podatniku! Sprawdź, czy skorzystasz z ulgi meldunkowej
Ulga meldunkowa przewidziana została w art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych począwszy od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.
Odnosi się ona tylko do przychodów z odpłatnego zbycia:
- budynku mieszkalnego lub jego części lub udziału w budynku,
- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
Oznacza to, że podatnik, który nabył nieruchomość w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., (kiedy to uchylono powyższą ulgę), może sprzedać nieruchomość nie będąc obciążonym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli jako zbywca był zameldowany na pobyt stały przez okres minimum 12 miesięcy przed datą zbycia w nieruchomości będącej przedmiotem przeniesienia. Pomimo tego, że powyższy przepis został uchylony, nie przesądza to o jego nieobowiązywaniu w stosunku do osób, które w danym czasie spełniały wymagane prawem przesłanki.
Dopuszczalne jest zatem stosowania ulgi meldunkowej w stosunku do osób, które w latach 2007-2008 nabyły nieruchomość. Warto w tym momencie zauważyć, że w tym ściśle określonym okresie musiało dojść do nabycia nieruchomości, a niekoniecznie do zameldowania. Oznacza to, podatnik, który nabył w tymże czasie daną nieruchomość, a zameldował się przykładowo w 2010 r., będzie mógł skorzystać z ulgi przy jej sprzedaży, jeśli upłynęło 12 miesięcy od dnia zameldowania. W przeciwnym razie, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia będzie opodatkowany, jeżeli odpłatne zbycie zostanie dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Dodatkowo, podatnik obowiązany jest do terminowego złożenie oświadczenia, o spełnieniu warunków do zwolnienia, we właściwym urzędzie skarbowym. Po drugie, okres zameldowania na pobyt stały nie może być krótszy niż 12 miesięcy, przed datą zbycia.
W przedstawionym stanie prawnym, zdarza się, że podatnicy mają wątpliwości, od kiedy należy liczyć wskazany w ustawie 12-miesięczny termin. Istnieją bowiem sytuacje faktyczne, gdzie otrzymuje się zameldowanie na pobyt stały w nieruchomości będącej w budowie, co skutkuje sytuacją, że zameldowana osoba faktycznie nie zamieszkuje we wskazanym budynku. W analogicznym stanie faktycznym, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 29 maja 2012 r., sygn. IPTPB2/415-160/12-2/TS, wskazał, że istotnym dla zastosowania powyższego zwolnienia, jest zameldowanie w nieruchomości przez 12 miesięcy przed jej sprzedażą. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy podatnik zamieszkiwał w miejscu zameldowania, czy też nie.
Organ podkreśla, że "Przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania, nie uzależnia zameldowania, a tym samym prawa do zwolnienia, od posiadania tytułu własności do budynku lub lokalu, lecz stanowi, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Oznacza to zatem, że każdy roczny okres zameldowania na pobyt stały uprawnia do zwolnienia".
Podsumowując, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie wskazanych przepisów, nawet jeśli zameldowanie nastąpiło w trakcie budowy. Niezasadne i wbrew wykładni prawa, byłoby przyjęcie, że termin dwunastomiesięczny należy liczyć od odbioru budynku lub też od dnia zamieszkania.
Warto podkreślić również, że ulga meldunkowa obejmuje swoim zakresem oprócz przychodów z odpłatnego zbycia budynku, również grunt, na którym jest osadzony. Wynika to z uchwały NSA w składzie siedmiu sędziów z dnia 2 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FPS 3/11.
Jarosław Włoch
Aplikant radcowski, konsultant podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.