Podwyżki dla służby zdrowia o 30%
W przyszłym roku pracownicy służby zdrowia otrzymają 30-proc. podwyżki. Mają być sfinansowane z dodatkowych 4 mld zł, które w 2007 roku trafią do systemu ochrony zdrowia - zapowiedział w piątek w Sejmie wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.
Lekarze i pielęgniarki domagają się 30-proc. podwyżek pensji już w tym roku. "Stan służby zdrowia, w jakim się znaleźliśmy w chwili obecnej, jest naszą tragedią. Strzępki nieudanych reform, najniższe pensje, najniższe nakłady PKB na służbę zdrowia w Europie, zadłużone placówki, komornicy. Można użyć brutalnego słowa - dno. Samorządy lekarskie, pielęgniarskie zadeklarowały, że ten stan już dalej trwać nie może" - podkreślił poseł Przemysław Andrejuk z LPR .
Wiceminister zdrowia powiedział, że od dwóch miesięcy w resorcie trwają prace zespołu trójstronnego ds. ochrony zdrowia, który w przyszłym tygodniu - 28 lub 30 marca - przedstawi propozycję, jak będą podnoszone pensje lekarzy, pielęgniarek i położnych.
Podwyżki nie mniejsze niż 30 proc. na pewno otrzymają pracownicy służby zdrowia zatrudnieni w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (zoz), przede wszystkim w szpitalach.
Oprócz podwyżek dla personelu medycznego tematem, który zdominował dyskusję w Sejmie, były wyjazdy lekarzy i pielęgniarek do pracy za granicą podyktowane m.in. bardzo niskimi zarobkami. Posłowie mówili wręcz o "exodusie", a konieczność zatrzymania personelu medycznego w Polsce oceniali m.in. w kategoriach "obrony interesu narodowego".
Z danych Naczelnej Rady Lekarskiej wynika, iż do pracy za granicę wyjechała już jedna piąta lekarzy. Wskazywali na lepsze zarobki za granicą, na fakt, że specjalizację w Europie można zdobyć w krótszym czasie niż w Polsce, a ta którą młodzi lekarze robią w kraju jest tak nisko płatna, że nie starcza nawet na opłatę obowiązkowych szkoleń i kursów.
Wiceminister powiedział, że do tej pory do pracy za granicę wyjechał 1 proc. lekarzy, w większości - młodych. Przyznał, że zatrzymanie lekarzy będzie jedną z najtrudniejszych spraw, ponieważ stare kraje Unii Europejskiej jeszcze przez wiele lat będą stwarzały lepsze warunki płacowe.
Od 1 stycznia 2007 r. składka na ubezpieczenie zdrowotne wzrośnie do 9 proc.