Podwyżki płac w firmach tracą impet. Przedsiębiorcy przygnieceni kosztami

Spadła przeciętna skala planowanych w perspektywie kwartału podwyżek płac w przedsiębiorstwach - wynika z najnowszego "Szybkiego monitoringu NBP" analizującego sytuację polskich firm. Działający w Polsce przedsiębiorcy mierzą się z presją rosnących kosztów, w tym kosztów pracy.

"W I kw. 2024 r. wzrost kosztów pracy przyspieszył (do 12,9 proc. r/r z 10,9 proc. r/r w IV kw. 2023 r.), pozostając komponentem kosztów operacyjnych o najwyższej dynamice" - wyliczają eksperci Narodowego Banku Polskiego w opublikowanym w środę (17 lipca) "Szybkim monitoringu". Rosnące płace pracowników zaowocowały zwiększeniem kosztów pracy, na które otwarcie narzekają przedsiębiorcy. Udział kosztów pracy w kosztach działalności podstawowej, wyraźnie przekraczał wieloletnią średnią.

Podwyżki będą, ale w mniejszej skali

Wśród przedsiębiorstw zmniejszyła się skala planowanych podwyżek płac w horyzoncie kwartalnym i rocznym- czytamy w raporcie NBP.

Reklama

Mimo słabnących nacisków płacowych nieznacznie zwiększył się udział respondentów planujących podniesienie wynagrodzeń w III kw. (do 36,4 proc. z 35,7 proc. w poprzednim badaniu) - informuje NBP.

Spadła przy tym przeciętna skala planowanych w perspektywie kwartału podwyżek płac. Obniżyła się ona do 6,0 proc. z 6,6 proc. w II kw., przy medianie na poziomie 5,0 proc.

W jakim stopniu formy planują podnoszenie płac? W grupie firm prognozujących podniesienie wynagrodzeń 36 proc. podmiotów planuje wzrost wynagrodzeń o mniej niż 5 proc., 59 proc. firm - o 5-10 proc., a jedynie 5 proc. planuje wzrost płac o ponad 10 proc. - wynika z "Szybkiego monitoringu NBP".

W perspektywie roku wzrost płac słabnie

W nieco odleglejszej niż jeden kwartał perspektywie (12 miesięcy) odsetek firm-respondentów przewidujących zwiększenie wynagrodzeń obniżył się (do 65,5 proc.). Jednocześnie obniżyła się średnia wysokość planowanej podwyżki (do 6,6 proc. z 7,5 proc. podczas badań w poprzednim kwartale) oraz jej mediana (do 5,0 proc. z 6,0 proc.)

W grupie firm prognozujących podniesienie płac w perspektywie roku 22 proc. podmiotów planuje wzrost wynagrodzeń o mniej niż 5 proc., 72 proc. firm - o 5-10 proc., a jedynie 6 proc. planuje podwyżki płac o ponad 10 proc.

Coraz gorsza kondycja polskich przedsiębiorstw?

NBP informuje o gorszych wynikach polskich przedsiębiorstw.

W I kw. 2024 r. wynik finansowy netto (...) znacząco się obniżył (o 23,4 mld zł licząc rok do roku, czyli o 39,9 proc.). "W II kw. 2024 r. oceny własnej bieżącej kondycji ekonomicznej przedsiębiorstw nieznacznie się obniżyły" - dodaje NBP.

Niestety, pogorszeniu oceny sytuacji bieżącej towarzyszyło obniżenie się odsetka przedsiębiorstw oczekujących poprawy swojej sytuacji w perspektywie kwartału - dowiadujemy się z "Szybkiego monitoringu NBP".

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | NBP | przedsiębiorstwa | prognozy inflacji | bankructwa firm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »