Pogrzeb z urną i kremacja po nowemu. Biskupi przyjęli zmiany w przepisach

Zmiany w pogrzebach stają się faktem - nowe rozwiązania zaakceptowali polscy biskupi na Jasnej Górze. Nowe przepisy dotyczącą głównie pogrzebów z urną i kremacji, ale nowe prawo obejmie również pogrzeby księży i biskupów. Niektóre zmiany muszą jeszcze zatwierdzić komisje w Watykanie.

Podczas 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w dniach 20-21 listopada na Jasnej Górze w Częstochowie polscy biskupi przyjęli wiele zmian dotyczących obrzędów pogrzebowych z urną - informuje Katolicka Agencja Informacyjna. Hierarchowie uzupełnili obowiązujące przepisy w odpowiedzi na "liczne prośby wiernych". 

Pogrzeb z urną. Co się zmieni?

Nad przepisami dotyczącymi pochówku z urną pracowali duchowni należący do komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentu. Zmiany dotyczą trzech obszarów.

Pierwszym z nich jest miejsce rozpoczęcia pogrzebu w przypadku pogrzebów z urną. Do tej pory w sytuacjach, kiedy ciało zostało skremowane, uroczystości pogrzebowe mogły rozpoczynać się jedynie na cmentarzu lub w kościele. Biskupi ustalili, że od teraz pogrzeby z urną - tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pogrzebów z trumną - będą mogły rozpoczynać się w miejscu zamieszkania zmarłego. Przepisy zakładają uroczyste przejście w kondukcie żałobnym z domu zmarłego do kościoła, a następnie na cmentarz. Jak zapewniają duchowni, uzupełnienie przepisów dające wiernym nową możliwość jest "odpowiedzią na prośby osób, które zażyczą sobie pełnych obrzędów".

Reklama

Zmiany dotyczące kremacji

Polscy biskupi przyjęli także nowe przepisy dotyczące kremacji księży i biskupów i sposobów na zastąpienie umieszczanych na trumnach "mszałów, stuł, czasem biretów czy kielichów", podkreślających ich posługę. - W przypadku obecności trumny jest powiedziane, że można zaznaczyć, kim był zmarły poprzez położenie na trumnie mszału, stuły, czasem biretu czy kielicha. I to się czyni. A co z urną, to nie było uregulowane. Zostało postanowiono również, że urna będzie okadzana. Argument jest tu bardzo prosty, per analogiam do okadzania relikwii, co w przypadku ich instalacji jest czynione z obowiązku - powiedział na łamach KAI bp Piotr Greger.  

Zwierzchnicy przyjęli również nowy formularz czytań mszalnych, uwzględniający charakterystykę i rytuał obrzędów. Po zatwierdzeniu nowych tekstów zostaną one przekazane do Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie, w celu zaakceptowania zmian.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogrzeb | urna | kremacja | nowe przepisy | KEP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »