Polacy budują coraz mniej domów. Koniec boomu sprzed dwóch lat
W Polsce obserwuje się wyraźny spadek aktywności budowlanej, zaledwie 55 547 nowych domów zostało rozpoczętych przez prywatnych inwestorów w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku, co stanowi istotny spadek w porównaniu do 2022, a jeszcze większy jeżeli dane porównamy z tymi z 2021 roku. Dwa lata temu mieliśmy do czynienia z prawdziwym boomem nowo powstających domów.
Polacy budują coraz mniej domów, a liczba rozpoczynanych nowych budów jest o wiele niższa niż w czasie prawdziwego boomu w 2021 roku. W ciągu pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku prywatni inwestorzy rozpoczęli budowę 55 547 domów - wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Jest to wynik niższy od analogicznego okresu rok wcześniej (2022 - 68 551). Jeszcze większą różnicę widać, jeżeli porównamy dane z pierwszymi trzema kwartałami 2021 roku (84 596), kiedy to Polacy zaczęli budować na potęgę po pandemicznym przestoju spowodowanym covidowymi ograniczeniami, brakiem materiałów budowalnych, a później ich wysokimi cenami.
Eksperci z portalu rynekpierwotny.pl przeanalizowali opublikowane przez GUS dane - chcieli sprawdzić m.in. czy na spadek rozpoczętych nowych budów w Polsce wpływ ma wojna w Ukrainie i napływ uchodźców na polsko-białoruską granicę oraz czy z powodu niestabilnej sytuacji przy naszych wschodnich granicach, to właśnie na wschodzie kraju widać wyraźny spadek nowych inwestycji.
Jak się okazuje, po przeanalizowaniu danych z poszczególnych powiatów, nie widać takiego zjawiska. Powiaty położone blisko granicy z obwodem królewieckim, Białorusią i Ukrainą nie odnotowały spadku liczby nowo powstających domów jednorodzinnych w porównaniu z ubiegłymi latami. Trzeba pamiętać, że już na długo przed wybuchem wojny tzw. "ściana wschodnia" cechowała się stosunkowo niską aktywnością inwestorów mieszkaniowych w porównaniu z innymi krajami. Wpływ na taką sytuację ma m.in. trudna sytuacja demograficzna oraz większe bezrobocie.
Powiatami na wschodzie, w których od lat budowało się wyraźnie mnije, to powiat: braniewski, lidzbarski, bartoszycki, kętrzyński, gołdapski, sokólski, siemiatycki, włodawski, hrubieszowski oraz tomaszowski.
Duże spadki nowych jednorodzinnych inwestycji mieszkaniowych widać w powiecie poznańskim. To o tyle ciekawe, ponieważ okolice Poznania od lat cieszyły się dużym natężeniem prywatnego budownictwa jednorodzinnego. Od stycznia do września 2021 roku na tym obszarze rozpoczęto budowę 1516 prywatnych domów, co stanowiło rekordowy wynik na skalę całego kraju - w tym roku wynik jest o połowę mniejszy.
Wyraźne spadki względem boomu w 2021 roku, zauważalne są również pod Warszawą, Łodzią, Krakowem, a także Wrocławiem. W powiecie wrocławskim spadek sięga 49 proc.
Mimo spadku rozpoczętych budów domów jednorodzinnych w Polsce w 2023 roku, w niektórych częściach kraju odnotowano wzrosty liczby rozpoczętych inwestycji - wynika z danych GUS. Mowa tutaj o zaledwie siedmiu lokalizacjach.
Największy procentowy wzrost liczby rozpoczętych budów prywatnych domów, aż o 500 proc., został odnotowany w Sopocie. Jeśli spojrzymy na okolice Trójmiasta, to dwa nadmorskie powiaty wyróżniają się pod względem wzrostu liczby rozpoczętych domów: wejherowski oraz pucki.