Polacy nie są szczęśliwi w pracy. Prawie co drugi czegoś się boi

Polacy nie są szczęśliwymi pracownikami. Blisko połowa z nas odczuwa lęki i fobie w pracy, które często ukrywamy przed innymi. Wielu nie może dokończyć projektów oraz rezygnuje z możliwości awansu. Co jeszcze wywołuje strach?

47 proc. Polaków zmaga się z lękami, które dotyczą ich życia zawodowego - wynika z badania "Strach się bać - nasze lęki i fobie w pracy" przeprowadzonego przez serwis InterviewMe. 

Boimy się nie tylko utraty pracy, ale nawet podstawowych czynności, jakie musimy w niej wykonywać, jak np. rozmowa przez telefon.

Polacy zmagają się z lękami w pracy. Czego boją się najbardziej?

- Polacy chyba nie są do końca szczęśliwymi pracownikami, skoro tak wielu osobom własny potencjał ograniczają lęki i fobie - skomentowała wyniki Marta Rojewska, autorka badania.

Co wywołuje największy strach? Co trzecia osoba ma trudności z dokończeniem projektu. Polacy nie lubią przemawiać publicznie (63 proc.) lub przed tłumem (37 proc.), odczuwają strach przed rozmową przez telefon (30 proc.), obawiają się miejsc publicznych (23 proc.), a także stresują ich zamknięte lub otwarte przestrzenie (16 proc.). 

Reklama

Nie lubimy także popełniać błędów (61 proc.), a także obawiamy się, że będziemy nielubiani przez szefa, kolegów i koleżanki z pracy (39 proc.).

Polacy nie są skorzy do mówienia o swoich lękach. 64 proc. osób zmagających się z fobiami w miejscu pracy nie dzieli się nimi z innymi współpracownikami, a tylko 12 proc. uważa, że może o nich swobodnie rozmawiać. Przyznanie się do słabości może skutkować utratą pracy, czego boi się aż 1/3 z nas.

Polacy wciąż nie mają poczucia, że problemy psychiczne są traktowane w naszym społeczeństwie z taką samą powagą, jaki inne dolegliwości zdrowotne. 76 proc. zakłada, że nie zostanie zrozumianym, dlatego nawet nie próbuje podzielić się swoimi problemami z pracodawcą, żeby móc je rozwiązać. 

Polacy rezygnują z rozwoju kariery. Nie chcą brać na siebie większej odpowiedzialności

Strach w pracy poważnie utrudnia rozwój kariery zawodowej.

Aż 47 proc. badanych odrzuciłoby możliwość awansu, jeżeli wiązałby się on z jeszcze większym strachem. Polaków przeraża także branie na siebie większej odpowiedzialności związanej z powierzonymi im zadaniami (34 proc.), a także podejmowania decyzji (31 proc.). 

- Chociaż zaburzenia lękowe dotykają dziś wiele osób, to warto zastanowić się nad tym, dlaczego boimy się rozmawiać przez telefon czy przyznać do popełnienia błędu - komentuje Rojewska. 

Prawie 60 proc. badanych chce wsparcia od pracodawców

Choć Polacy potrafią skutecznie rozdzielać swoje życie zawodowe od prywatnego, to wielu przyznaje, że trudno uciec od lęków i fobii związanych z pracą. Co więcej, polscy pracownicy nie czują się w pracy pewnie.

Swoje lęki ze specjalistą konsultuje tylko 40 proc. badanych, ale aż 70 proc. uważa, że pracownicy zmagający się z takimi zaburzeniami powinni mieć zagwarantowane większe wsparcie ze strony pracodawcy, np. w formie benefitów (dofinansowanie do wizyty u psychiatry lub psychologa). 75 proc. Polaków jest natomiast przekonanych, że swoich lęków nie powinniśmy się wstydzić.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: praca | strach | fobie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »