Polacy są zadowoleni z życia? Dane mogą zaskoczyć, tak wypadliśmy na tle Niemców

Podczas kiedy poziom zadowolenia z życia w krajach Unii Europejskiej w 2023 roku wzrósł w stosunku do 2022 r., w Polsce zauważalny jest delikatny spadek - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Co ciekawe, u naszych zachodnich sąsiadów - Niemców, satysfakcja jest znacząco niższa.

Najwyższą satysfakcję z życia wśród krajów Unii Europejskiej - jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Eurostat - odczuwają mieszkańcy Finlandii (7,8 pkt na 10 możliwych). Na przeciwnym biegunie są Bułgarzy, gdzie obywatele deklarują najniższe zadowolenie (5,9). 

Satysfakcja z życia w krajach UE. W Finlandii najwyższa, w Bułgarii najniższa

Wysoką satysfakcję z życia wśród krajów UE - oprócz Finów - deklarują również Belgowie, Austriacy, Słoweńcy, a także Rumuni (7,7 pkt.). Tuż za nimi plasują się Holendrzy i Irlandczycy (7,6), a także Duńczycy i Szwedzi (7,5). 

Blado w zestawieniu wypadli Grecy i Łotysze, którzy czerpią satysfakcję z życia w swoim kraju na poziomie 6,9 pkt. Jednak zdecydowanie najniższe zadowolenie odczuwają Bułgarzy (5,9). 

Reklama

Z kolei we Włoszech i Hiszpanii wskaźnik uplasował na poziomie 7,2 pkt, a Francji oraz Portugalii - 7,1.

Średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi 7,3 pkt, co jest zauważalnym wzrostem. Rok wcześniej - w 2022 r. - wskaźnik satysfakcji wyniósł 7,1.

Zadowolenie z życia. Jak wypadła Polska?

W badaniu Eurostatu wysoko uplasowała się Polska. Poziom zadowolenia z życia w naszym kraju w 2023 roku wyniósł 7,6 pkt - i choć jest to wynik nieznacznie niższy od liderującej Finlandii, to jednak trend - w odróżnieniu od średniej europejskiej - jest odwrotny. W 2022 r. wśród Polaków satysfakcja kształtowała się na wyższym poziomie 7,7 pkt.

Jak wypadli nasi sąsiedzi? We wszystkich krajach satysfakcja jest niższa. W Czechach kształtuje się na poziomie 7,4 pkt, Słowacji - 7,3, Litwie - 7,2. Najgorzej wypadli Niemcy (7,0). Trzeba jednak zauważyć, że w Niemczech nastroje się poprawiły, bowiem w 2022 r. wskaźnik wynosił zaledwie 6,5 pkt. 

Eurostat tłumaczy, że subiektywny wskaźnik dobrostanu obywateli Europy jest gromadzony w ramach unijnych statystyk dotyczących dochodów i warunków życia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Eurostat | Polska | Niemcy | UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »