Polmosy pójdą pod młotek
Resort skarbu rozpocznie w przyszłym tygodniu negocjacje z inwestorami w sprawie prywatyzacji Polmosów w Toruniu, Bielsku Białej i Józefowie - powiedziała wczoraj wiceminister skarbu Joanna Schmid.
"Jesteśmy po ofertach wiążących. Od przyszłego tygodnia rozpoczynamy negocjacje z inwestorami. Każdym Polmosem zainteresowanych jest kilka podmiotów" - dodała.
Polmosy w Toruniu, Bielsku Białej i Józefowie zajmują się produkcją i sprzedażą alkoholu etylowego oraz napojów alkoholowych destylowanych.
Czteroletni program prywatyzacji spółek Skarbu Państwa, dotyczący m.in. branży rolno-spożywczej, przewiduje również przekształcenia własnościowe Krajowej Spółki Cukrowej (KSC).
Schmid poinformowała jednak, że MSP w najbliższym czasie nie planuje prywatyzacji tej spółki. "Na razie w spółce trwa proces restrukturyzacji oraz wdrażanie programu naprawczego" - wyjaśniła.
KSC, powstała w 2002 r., jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Firma dysponuje blisko 40- procentowym udziałem w rynku krajowym i czteroprocentowym udziałem w rynku całej UE.
Wiceminister przypomniała, że prywatyzacja spółek rolno- spożywczych będzie uwzględniać preferencje dla grup producenckich oraz ich związków. Przekształcenia własnościowe głównie w podmiotach branży rolnej przewidziane są po 2010 roku.
"Obecnie przygotowujemy wstępne założenia prywatyzacyjne dla spółek sektora rolno-spożywczego. Chcemy uwzględnić preferencje dla grup producenckich, ich związków oraz beneficjentów, trwale powiązanych ze spółkami. Chodzi o wypracowanie optymalnego modelu, który pozwoli spółkom rolno-spożywczym osiągnąć wysoką efektywność funkcjonowania na rynku przez wiele lat" - powiedziała.
MSP nadzoruje ponad 60 spółek sektora rolno-spożywczego, z czego 42 z większościowym udziałem Skarbu Państwa.