Polonia Warszawa na monetach NBP - nowa seria, nowy nominał

18 listopada 2011 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu monety upamiętniające klub piłkarski Polonia Warszawa, o nominałach 5 i 2 zł.

Polonia Warszawa to pierwsza drużyna, która znajdzie się na monetach NBP otwierając nową serię okolicznościową "Polskie kluby piłkarskie". W ten sposób Narodowy Bank Polski będzie honorował kluby, które w znaczący sposób zapisały się w historii polskiego sportu, a ich tradycje sięgają 100 lat. W listopadzie 2011 roku setną rocznicę swojego powstania świętuje zasłużony warszawski klub "Czarnych Koszul". Srebrne monety "Polonia Warszawa" będą miały niespotykany do tej pory w polskiej numizmatyce nominał 5 zł.

Pięciozłotówka

Rewers monety srebrnej pięciozłotowej przedstawia piłkarza oraz logo Polonii. Głównym motywem awersu jest kontur piłki nożnej z wkomponowanym orłem - godłem Polski. Moneta srebrna została wybita w 50 tys. egzemplarzy. Pięciozłotówki zostały sprzedane na aukcji w systemie Kolekcjoner, osiągając cenę 60 złotych.

Reklama

Dwuzłotówka

Na rewersie monety dwuzłotowej znajduje się zawodnik kopiący piłkę, a w tle - wizerunek fasady budynku Polonii Warszawa oraz herb klubu. Nakład monety ze stopu Nordic Gold wyniósł 800 tysięcy sztuk. Dwuzłotówkę można wymienić w cenie nominalnej w kasach Oddziałów Okręgowych NBP.

NBP wielokrotnie emitował monety związane z wydarzeniami piłkarskimi, a w przyszłym roku planuje wybić monety z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

-----

Polonia Warszawa jest jednym z najstarszych klubów piłkarskich w Polsce. Została założona w konspiracji w 1911 roku przez pierwszego kapitana drużyny Wacława Danhoff-Czanockiego - działacza Polskiej Organizacji Wojskowej. Nazwa klubu w języku łacińskim znaczy Polska, a barwy klubowe to biało-czerwona tarcza otoczona wieńcem laurowym na czarnym, żałobnym tle ze względu na utraconą niepodległość.

Warszawski klub należał do pionierów futbolu na ziemiach polskich. W pierwszych rozgrywkach o mistrzostwo Polski w 1921 roku poloniści zajęli drugie miejsce, ustępując tylko Cracovii Kraków. Polonia Warszawa była jednym z założycieli polskiej ligi piłkarskiej w roku 1927. W latach 1928-1939 prezesem Polonii był jeden z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, późniejszy Wódz Naczelny Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie generał Kazimierz Sosnkowski. Zapalonym kibicem Polonii był Adolf Dymsza.

W czasie Powstania Warszawskiego stadion stał się areną ciężkich walk z Niemcami i ulega zniszczeniu. Do legendy polskiego sportu przeszło zwycięstwo polonistów w pierwszych powojennych rozgrywkach w 1946 roku, nazwane "mistrzostwem na zgliszczach stolicy". Piłkarze w czarnych koszulach nie należeli do faworytów rozgrywek ze względu na wyjątkowo trudne warunki funkcjonowania klubu w zburzonym mieście. Wygraną polonistów odebrano jako symbol odbudowy Warszawy.

W akcie zemsty za niepodległościowe tradycje Polonię przekazano w 1951 roku Polskim Kolejom Państwowym, najmniej zamożnemu "sponsorowi" sportowemu w PRL, którego zadaniem było zmarginalizowanie najpopularniejszego wówczas warszawskiego klubu. Rok później "Czarne Koszule" spadają do II ligi, ale w tym samym roku wygrywają Puchar Polski, pokonując w finale przy stadionie Wojska Polskiego lokalnego rywala - Legię Warszawa. Dumie stolicy, jak nazywają do dzisiaj swój klub fani Polonii, kibicowało na meczach w latach 60-tych, pomimo gry w III lidze, 20 tysięcy Warszawiaków. Do Ekstraklasy, po 41 latach tułaczki w III lidze, Polonia powraca dopiero po upadku komunizmu, by w 2000 r. sięgnąć po kolejny tytuł Mistrza Polski.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »