Polscy rolnicy chętnie kupują nowoczesne maszyny
Choć statystycznie dochód rozporządzalny na jedna osobę w rodzinach polskich rolników jest niewysoki, to właśnie ta grupa społeczno-zawodowa dokonuje kosztownych zakupów inwestycyjnych. Dobra koniunktura na rynku ciągników i przyczep rolniczych to miarodajny wskaźnik nastrojów inwestycyjnych w rolnictwie.
Obecnie na każde 100 ha ziemi przypada w Polsce 13 ciągników rolniczych, podczas gdy w Danii wskaźnik ten wynosi zaledwie 5. Możemy więc mówić o dużym nasyceniu tymi maszynami polskich gospodarstw - przekonują analitycy.
- Sprzedaż maszyn rolniczych jest mocno powiązana z dostępnością i dystrybucją środków finansowych z Unii Europejskiej - mówi Jacek Zwierski, dyrektor rynku maszyn i urządzeń w Santander Leasing.
Dane z raportu "Portret Polskiego Rolnika" przygotowanego przez Attention Marketing, Agrotime i PMR pokazują jak intensywnie polscy rolnicy inwestowali w park maszynowy. W ciągu ostatnich trzech lat aż 86 proc. ankietowanych rolników zakupiło maszynę lub urządzenie rolnicze, a 69 proc. planuje taki zakup w perspektywie najbliższych dwóch-trzech lat.
Gospodarstwa rolne o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 50 ha w 2016 roku posiadały średnio ponad 3,5 ciągnika, w tym ponad 1,7 ciągnika o mocy przekraczającej 100 kW. Gospodarstwa o powierzchni powyżej 100 ha, posiadały średnio ponad 4,7 ciągnika.
Z opracowania wynika, że najpopularniejszą metodą finansowania maszyn wciąż jest gotówka (54 proc. ankietowanych w taki sposób planuje sfinansować inwestycję). Na drugim miejscu, według wskazań wśród badanych, jest wsparcie finansowe w ramach dotacji z Unii (38 proc.). Popularnością rolników cieszą się także kredyt inwestycyjny (26 proc.), programy finansowania fabrycznego (17 proc.), pożyczki rolnicze (13 proc.) oraz leasing (11 proc.).(js)