Polska gospodarka odporna na kryzys - Belka
Polska gospodarka i jej system finansowy są odporne na kryzys zadłużenia niektórych państw strefy euro - ocenił w poniedziałek prezes Narodowego Banku Polskiego, Marek Belka. Wzrost PKB w 2011 roku wyniesie nieco ponad 4 proc.
Jego zdaniem czynnikiem ryzyka dla wzrostu gospodarczego w Polsce i na świecie jest konieczność przeprowadzenia konsolidacji fiskalnej.
- Polski system finansowy i gospodarka pozostają odporne na kryzys zadłużenia w niektórych krajach strefy euro - powiedział Belka podczas konferencji.
"Czynnikiem ryzyka dla wzrostu gospodarczego, zarówno w Polsce, jak i na świecie, jest konieczność przeprowadzenia konsolidacji fiskalnej - dodał.
Zdaniem Belki, w sytuacji niepewności co do wzrostu gospodarczego na świecie, należy prowadzić ostrożną politykę dywidendową.
- Należy prowadzić ostrożną politykę dywidendową w związku z niepewnością, co do perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie - ocenił prezes NBP.
_ _ _ _ _
W grudniu ubiegłego roku wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) dla Polski spadł w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 0,05 pkt do poziomu 102,41 pkt - podała w poniedziałek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W porównaniu z danymi sprzed roku CLI jest wyższy o 4,31 pkt.
Wskaźnik CLI dla listopada został zrewidowany w górę do poziomu 102,46 z poziomu 102,24 pkt.
Jak informuje OECD na stronie internetowej, rosnący CLI o wartości powyżej 100 oznacza ekspansję gospodarki, spadające CLI powyżej poziomu 100 oznacza spadek koniunktury, CLI w trendzie spadkowym i poniżej 100 oznacza spowolnienie, zaś rosnące CLI będące poniżej poziomu 100 oznacza ożywienie (odbudowę) gospodarcze. CLI wyprzedza cykle biznesowe, zamiarem OECD jest, by przesunięcie wynosiło 6-9 miesięcy.
jest wskaźnikiem przygotowywanym przez OECD. Ma on służyć do wczesnego wskazywania punktów zwrotnych w cyklu biznesowym w danym kraju, jednak, jak zastrzega OECD, nie do prognoz kwantytatywnych. OECD wybiera kluczowe składniki wskaźnika osobno dla każdego z państw. W przypadku Polski brane pod uwagę są: realny efektywny kurs walutowy, stopa WIBOR 3M, a także podawane przez GUS koniunktura w przemyśle przetwórczym, liczba ofert pracy oraz dynamika produkcji węgla.
Pobierz darmowy: PIT 2010